Day of the Tentacle

Day-of-the-Tentacle-625

Diğerleri kadar hakkını veremediğimi düşündüğüm bu oyunun en önemli özelliği bugün efsane mertebesine yükselmiş olan Tim Schafer’in dehasını/deliliğini gördüğümüz ilk oyun olması. Konu zaten tam bir deli işi. Çılgın bir bilim adamı tarafından yaratılan dokunaçlardan mor olanının içtiği toksik atık nedeniyle elleri çıkar, zihni gelişir ve dolayısıyla dünyayı ele geçirmeye karar verir. Biz de Bernard, Laverne ve Hoagie’yi zaman içerisinde dolaştırarak onun bu amacını durdurmaya çalışırız.

Oyunun tuhaf mizahı, abuk karakterleri ve renkli grafikleriyle listedeki diğer oyunlardan aşağı kalır yanı yok. Çıktığı günden bu yana bütün en iyi oyun listelerinde kendine yer bulan oyunu maalesef legal yollarla oynama şansınız yok gibi. Belki Disney diğer yeniden yapımların para ettiğine karar verirse bir oyuna yeniden kavuşabiliriz ama uzak bir ihtimal gibi görünüyor. Yine de bir şekilde oynama şansı bulursanız pişman olmayacağınızın garantisini veriyorum.

 

Full Throttle

full-throttle-625

20 yıl olmuş bu oyun çıkalı. Bir Tim Schafer efsane eseri daha. Gelecekte geçen bir motosiklet çetesinin hikayesini anlatan oyun ton olarak diğer oyunlardan farklı olsa da aynı ruhu taşıdığını oynadığınız anda anlıyorsunuz. Polecats çetesinin karizmatik maço lideri Ben karakterini canlandırdığımız oyunda motosiklet üreticisi Corley Motors’un sahibi Malcolm’un öldürülmesi nedeniyle suçlanan çetemizi temize çıkartmaya ve gerçek suçlu Ripburger’ın şirkete sahip olmasını engelleyerek Malcolm’un kızı Maureen’in şirketin başına geçmesini sağlamaya çalışıyoruz.

Hem karakterler, hem seslendirmeler, hem de grafikler dönemine göre çok başarılı. Seslendirmeler başarılı demişken Ripburger’ı Joker’imiz, Luke’umuz Mark Hamill’in seslendirdiğini öğrendiğimde de çok şaşırdım. Eğer Harley kültürünü karizmatik buluyorsanız, bu oyuna zaten bayılacaksınız. Eğer bulmuyorsanız, oyunu oynadıktan sonra siyah deri ceketinizi giyip bir Harley sürmek isteyeceksiniz. Ne yazık ki bu oyun da yasal olarak oynayamadığımız ama yeniden yapılmasını ümit ettiğimiz oyunlardan. Disney duy sesimi.

 

Grim Fandango

grim-fandango-625

Son oyunumuz zamanında çok karşıt olduğum üç boyuta rağmen beni kalbimden vurmayı başaran Grim Fandango. Meksikalıların “Ölüler Günü” kutlamalarında kullandığı modeller temel alınarak hazırlanan oyunumuzu diğerlerinden farklı kılan bu temayı noir havasıyla harmanlayarak sunuyor olması. Aztek inanışındaki ölümden sonra konseptini takip eden hikayemizde Manny Calavera’yı kontrol ediyoruz. Kendisi Ölüm Departmanı’nda seyahat danışmanı olarak çalışıyor. Patronu tarafından daha iyi müşteriler bulmakla tehdit edildikten sonra, iş arkadaşının müşterisi Mercedes’i çalar ve olaylar başlar.

Oyunu üç boyuta taşıyarak giderek rakiplerinin gerisinde kalmaya başlayan adventure’lara yeni bir soluk getiren oyun maalesef Telltale maceralara yeniden hayat verene kadar türünün son büyük oyunlarından biri oldu. Oynanışı, tarzı ve grafikleriyle çok farklı bir yerde olan Grim Fandango geçtiğimiz yıl Double Fine tarafından Remastered sürümüyle yeniden ekranlarımıza konuk oldu. Henüz oynama fırsatı bulamasam da genel olarak incelemelerde aldığı notlar iyi bir iş çıkartıldığını işaret ediyor. Hepimiz bu oyuna destek olalım ki, Disney diğer oyunların da yeniden yapımları konusunda yeşil ışık yaksın.

1 2
Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

1 Yorum

  1. Muhteşem bir yazı, çok teşekkürler. Indiana Jones’un steam’de olduğunu bilmiyordum onlara da yumulayım hemen. MI serisini ilk çıktığında oynamıştım ve resmen şu anda altyazısız dizi, film izleyebiliyorsam onun verdiği gaz sayesindedir. Tabii disket değiştire değiştire oynamak ayrı zevk ama güncellenmiş versiyonlarını tavsiye ederim herkese. Eski grafiklerle oynama seçeneği de sunuluyor. MI3 ve MI4’ün güncellenmiş grafiklerle çıkmasını hevesle bekliyorum. Tek hayal kırıklığım MI4 olmuştu ama kötü 3d grafiklerine rağmen hikayesi yüzünden değil cd’si bozulduktan sonra hiçbir platformda tekrar yükleyip oynayamamam yüzünden. MI5’de TellTale Games oyunu olarak çıktı, hiç fena değil. Grim Fandango’yu da çok severdim, güncellenmiş versiyonunu aldım ama oynama fırsatım olmadı. Şimdi başlıyorum 😀

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.