Prince of Persia: The Sands of Time

Prince of PErsia

Sands of Time hem zaman yolculuğunun mekanik olarak kullanıldığı, hem de konunun içinde önemli bir yer tuttuğu oyunlardan biriydi. Fikir Ubisoft’un aklına nereden geldi hakikaten bilmiyorum, zira baktığınızda orijinal Prince of Persia’da bu temayı kaldıracağına dair herhangi bir emare yok. Ama Sands of Time gösterdi ki, kaldırmakla kalmıyor, baya benimsiyormuş Prince of Persia zaman yolculuğu temasını. Sands of Time hem konu, hem de mekanik olarak öyle güzel koydu ki ortaya bunu, bir anda seri bundan başka hiçbir şeyle anılmaz oldu!

 

Singularity

Singularity

Çağımızda şöyle bir gerçek var maalesef; bazı video oyunları sene geçtikçe flulaşan çizgilerde kaybolmaya başlıyorlar. Mesela Singularity’yi hatırlayanınız  var mı? Sanmam, ben de bu liste için hazırlığa oturana kadar “ney, pardon?” hissiyatındaydım. Bazı devam oyunlarını sadece serileri yüzünden çok anıyoruz, çok övüyoruz; arada da Singularity gibi çok ilginç mekaniğe sahip oyunlar kayıp gidiyor. Tamam kabul, zaman yolculuğu mekanik olarak tam oturmamıştı Singularity’de, ama yine de orijinal bir oyundu. Kabul edin, dev kıymet bu artık!

 

Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtles in Time

Teenage Mutant Ninja Turtles Turtles in Time

Teenage Mutant Ninja Turtles oyunları bir dönem çok iyiydi, hatırlar mısınız? Ateri dediğimzi konsollarımızda kasetleri takar, bangır bangır gelen 8-bit müziklerin eşliğinde Shredder’ın sonsuz ninja askerlerini döverdik. Zor oyunlardı, ama şahane eğlencelilerdi. Turtles in Time ise bunun bir tık üzerine çıktı, onu da işte konseptiyle başardı. Beat ’em up oyunları tematik olarak kuvvetli olurlarsa başarılı olurlar; Turtles in Time’da Ninja Kaplumbağalar ile farklı zaman dönemlerinde düşman dövüyorduk arkadaş, yani şimdi bu nasıl gelmiş geçmiş en iyi beat ’em up’lar arasında olmasın?

 

The Legend of Zelda: Oracle of Ages

The Legend of Zelda Oracle of Ages

Aslında buraya Ocarina of Time’ı da alabilirdik elbette. Ve tabii ki, devam oyunu olan Majora’s Mask’i de. İki oyun da zaman yolculuğunu bir tema olarak çok kuvvetli bir şekilde kullanıyorlardı. İkisinde de anlatılan hikayeye iki göz iki çeşme tepki vermemek mümkün değil. Ama benim gönlümden Oracle of Ages geçti burası için; ne yalan söyleyeyim. Game Boy Color’ın eti neydi, budu neydi; sen geçmişe götürdüğün karaktere diktirdiğin fidanı gelecekte serpilmiş bir çınar olarak ne güzel ince görüp çıkarttın ya? Bu ne tatlı bir harekettir yani?

 

TimeShift

Timeshift

Geldik listemizin adında Time geçen oyunlarına ve kapanışına. TimeShift de Singularity gibi, biraz süzgeçten geçerken ayakta kalamamış oyunlardan bir tanesi. Yapımcısı sonradan bu tip “aa değil mi öyle bir oyun vardı hakikaten?” kategorisinin ağa babalarından Inversion’a da imza atmıştı, şimdilerde de Microsoft için Halo: Master Chief Collection üzerinde çalışıyor. Açıkçası TimeShift sonrası büyük umutlarım vardı kendileriyle ilgili. Evet, TimeShift kusursuz bir oyun değildi; ama iyiydi, ümit vaat ediyordu. Ne hikmetse, Saber Interactive o kafaya gelemedi bir türlü…

 

TimeSplitters

Timesplitters

Hatırlarsınız bu seriyi değil mi? Bu bir aralar her PS2 sahibinin en az bir kere oynadığı, hayatında en az bir kere duyduğu isimlerden biriydi. Çok da çekici bir seriydi be! Sahip olan arkadaşlarımı oynarken izlediğimi, bunlara çok imrendiğimi öylesine net hatırlıyorum ki, üzerinden seneler geçmesine rağmen TimeSplitters aklımda bir arzu nesnesi olarak kalmış. Ama nasıl kalmasın? Hop 1994’te, hop 2401 senesinde, hop 1924 semalarında gezdiğimiz bir oyun, sizin için de çok çekici gelmiyor mu?

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

6 Yorum

  1. Timesplitters duymamış ve PS2’si olan bir cahildim, sayende yeni bir oyunum oldu (:

    Ayrıca hakikaten haklısın; zaman yolcuğuluğu konusunda filmlerin dizilerin içine düşüyoruz, oyunların da birçok farklı kategoride kullanabileceği bir konu, n’olur uyansınlar.

  2. Ilkercan Karakuyulu Cevap ver

    Oyunda zamanda yolculuk için kullanıcıya sunulan bir mekanizma olmasa da, senaryonun ta kendisi zamansal yolculuklar ve hatta daha bilimsel yaklaşımlarla quantum, paralel evren vb. barındırdığı için “Bioshock Infinite”ten de bir söz etmek istedim. Çok iyi bir kurguysa sahip, film tadında bir oyundur. Oynayın.
    Ayrıca Sands of Time’ı ilk olduğu için belki de seçtiniz ama Prince’in Warrior Within’i mekan ve atmosfer olarak çok daha iyiydi. İki zamanda da modellenmiş mekanlarda dolanmak çok zevkliydi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.