FIFA World Geekyapar UnitedValla ne oldu, nasıl oldu pek anlayamadım, fakat bir anda kendimi Geekyapar için yeşil sahalarda kıyasıya bir mücadele verirken buldum. FIFA World‘dü tabii ki müsebbibi, fakat tam olarak sebebini çözebilmiş değilim, girdik sitesine, oyunu indirdik, kurduk, iyi de ettik… de sonra ne ara sitenin onurunu online rakiplere karşı ölümüne savunur hâle geldik, işte onu pek çözemedik.

Her şey çok naif başladı aslında. İçimdeki FIFA aşkını dışa vurabileceğim bir mecra olarak indirdim FIFA World‘ü. Haliyle uzun zamandır oyunun varlığından, geleceğinden haberim vardı. İndirip şöyle bir dener, iki bakar çıkarım demiştim. Takım adımı sordu.

Aidiyet duyguları tavan yapmış bir geekyapar olarak Geekyapar United koydum ismini, kısaltması da GYU’ydu.

Normal FIFA’lardan alışkın olduğum FIFA Ultimate Team mekaniklerini tekrar bir hatırladıktan sonra ilk alıştırma maçımı yaptım. Rakip Barcelona’ydı!

Artık yapay zekayı “ayağınız alışsın gençler” mantığıyla mı ilk maçta kolay yapmışlar nedir, Barcelona benim oyunuma pek karışmadı. Zaten bana verdikleri antrenman kadrosu da maşallahlıktı, sağdan Ronaldo‘yla ortalıyor, Neymar ile göğüste yumuşatıyor, Messi‘ye pas çıkarıyor, son şutu da soldan inen Ribery ile yapıyordum. 9-0 aldım o maçı. Zaten Barcelona’yı hiç sevmem, gözümü kırpmadım.

FIFA World 1
Messi ile Barcelona’ya gol atmak, dürüst olmak gerekirse hayallerimden biriydi.

Akabinde gerçek kadrom geldi elime. Tanımadığım tanımadığım adamlar. Hafif milliyetçi bir duyguyla Türk kökenli bir Hannover oyuncusunu aldım kadroya, başka da kimseden emin olamadım.

Açtım wikipedia’yı, tek tek şecerelerini okudum oyuncuların. Hangi mevkide en verimi verdikleri, istatistikleri oyunda zaten yazıyordu, ben biraz da gerçek hayat verileriyle destekledim. Uyumlarını ayarladım, taktikleri düzelttim, pozisyon rötüşları yaptım.

Serde geeklik var ya, olaya ister istemez biraz akademik yaklaşıyorsun.

O geek’liğin içinde futbol geek’liği de olunca, aynı Drizzt hayranı birinin Neverwinter Nights 2‘de direk beyaz saçlı bir Drow açıp sınıfını Ranger yapması gibi sen de ‘94 Dünya Kupası‘nda Brezilya‘nın uyguladığı taktiği falan deniyorsun işte.

Tatavayı kısa kesip, online arenaya direk adımımı atayım istedim. İlk maçımda da gayet baskılı bir oyun oynadım. İlk maçın sırtımı sıvazlayan yapay zekası, yerini Chrisss99933‘e bırakmıştı. Maşallahı var, Chrisss99933 iyi bir mücadele sergiledi, fakat üniversite yıllarını PlayStation kafelerde yakmış olmanın mükafatı vardı nihayetinde. İlk maçımı 1-0 aldım. İkinci maça da onun özgüveniyle gittim de, karşımda neredeyse tamamen Gümüş bir takım çıkınca, üzüldüm biraz. Direndim, çok savaştım ama, 2-0 yenik ayrıldım sahadan. Adamın sahası Santiago Bernabeu‘ydu zaten. Ben o sırada Aloha Park isimli bir stadda maç yapıyordum.

FIFA World 2
İlk FIFA World kadrom, ilk göz ağrım. Sonradan meşhur olacak Deniz Kadah yedeklerde.

Dedim ki o zaman offline takılayım. Turnuvanın biri hiç katılım şartı aramıyordu, 5000 de jeton ödülü vardı. Yarı-Pro idi zorluğu. İlk maç Derby County ile oynandı. 2-0, adını sanını bilmediğim İspanyol forvetimin golleriyle aldım. İkinci maçta karşıma Huddersfield geldi. Onu de 2-1 ile geçtim. Sıra artık yarı finaldeydi. Kaderin ağları örülmüş, karşıma İngiltere’de en sevdiğim takımlardan biri olan Nottingham Forest çıkmıştı. Acıdım mı? Acımadım. Neticede göğsümüzün üstünde Geekyapar United yazıyordu. Bu benden de, dünyanın en eski kulübünden de önemli bir meseleydi. Maçı 3-1 kazandım.

Finalde Watford çıktı karşıma. Jetonlar için, Geekyapar’ın onuru için savaştım. İlk golü onlar attı, devreyi yenik kapattım ama ikinci yarı küllerimden doğdum. Ellinci dakikada beraberliği sağladım ama maç bir türlü kopmadı. Vurdukça vuruyorum, koştukça koşuyorum ama olmadı. Ellerim terliyordu artık. Geekyapar için, tüm Geekyapar okuyucuları için bastıkça bastım. En sonunda, ilk onbire önce sırf isim kartındaki Türk bayrağı için aldığım, sonrasında araştırınca Rize’nin devre arasında transfer ettiği ve ilk maçında iki gol atan forvet olduğunu anladığım Deniz Kadah, seksen beşinci dakikada gelen topa gelişine vurdu. Gol olmuştu. İşte o an, tüm Geekyapar camiası adına o kupayı kaldırırken, gözümden bir damla gözyaşı düştü.

Eğer ki bir geekyapar okuyucusu olarak bugüne kadar “bizde niye kupa yok!” diyorduysanız, meraklanmayın, sanal da olsa artık bir kupa kaldırmadık demeyiz şu hayatta. “Neymiş la bu FIFA World, indir oyna, bedava mı bu?” diyorsanız da doğru yerdesiniz, go go!

 

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.