Son dönemde streaming servislerin en büyük isimlerden biri olan GeForce Now’da geçtiğimiz günlerde bir sızıntı yaşandı. Yoktur ama yine de ne olduğunu hiç bilmeyenler için, şöyle bir özetleyeyim: GeForce Now, internete bağlanarak herhangi bir tarayıcıya giriş yapabilen cihazlar üzerinden oyun oynayabilme şansı sunan bir platform. Oyunu oynamak için ise sadece söz konusu oyunun GeForce Now kütüphanesinde bulunması, sizin oyunu satın almanız ve ortalama hızda bir internete sahip olmanız yeterli; oyunu çalıştırmak için ayrıca donanıma ihtiyacınız yok.

Bu servis ilk çıkışını gerçekleştirdiği zaman, GeForce Now üzerinden Steam’e giriş yaparak Steam’deki bütün oyunları oynayabilme şansınız vardı fakat bu özellik, oyun geliştiricilerle daha sonrasında yapılan yahut yapılmayan anlaşmalar yüzünden kaldırıldı. Bana sorarsanız geliştiricilerden bazılarının tepkileri de oldukça saçmaydı çünkü temelde, “Benim oyunumu Geforce Now hizmeti üzerinden oynayamazsınız zira Nvidia, bu iş için bana para vermedi“, diyorlardı. Piyasaya sürülüp satın alınan oyunların, teknik olarak sanal ortamda oluşturulmuş bir internet kafede oynanması için neden ayrıca para istenir, orası apayrı bir tartışma konusu.

Steam kütüphanesindeki tüm oyunlara erişim imkânı kaldırıldıktan sonra, Ighor July adında biri, sistemde bir bug aramaya başlayıp, Steam’i GeForce Now’da çalıştırmak için çaba harcıyor. Dosyaların içine bakarken de hiç beklemediği bir şeyi buluyor: Nvidia sunucularındaki, on sekiz bini aşkın oyun ve uygulama datalarını! Daha ilginci, bulduğu bazı oyunların bilgisayar sürümleri bile piyasada mevcut değil.

God of War’dan tutun New Super Mario Bros’a, Nintendo GameCube ve Nintendo Wii oyunlarını çalıştırabilen emilatör Dolphin’den Origin’e bir çok uygulama, sunucularda mevcut. Şimdi hemen “God of War bilgisayara geliyor” ya da “Geforce Now’un kütüphanesi büyüyor“, diye gaza gelmeyin, bunların hepsi birer ihtimal.

Nvidia sunucuları, sadece GeForce Now datalarını değil, uygulama ve oyunların hangi ayarlarda ekran kartı ile uyumlu çalışacağını söyleyen bir yazılım olan GeForce Experience datalarını da içinde barındırıyor. Yine yanlış anlaşılma olmasın diye farklı bir bilgi daha vermek istiyorum: God of War’ın bilgisayara gelmesinin ihtimali olmasına rağmen zaten hâlihazırda bütün Playstation özel oyunlarının bilgisayar sürümlerinin mevcut olduğunu da söylemekte fayda var. Fazla teknik detaya girmeden, “Neden bu oyunların bilgisayar sürümleri var“, sorusunun cevabı ise şu: Playstation’ın donanım mimarisinden dolayı oyunlar, bilgisayarda geliştirilip test edilebiliyorlar. Hâliyle söz konusu oyunlar, bu testler sırasında da GeForce Experience yazılımına girmiş olabilirler.

God of War’ın yeni oyunu Ragnarök çıkarken eski oyunun bilgisayar kullanıcılarına da sunulması, oldukça olası ve başka özel oyunlarda da gördüğümüz bir şey. Ayrıca Xbox’un Xcloud hamlesinden sonra, Playstation’un da Playstation Now hizmetini, Geforce Now ile birleştirmesi de oldukça mantıklı ve olası duruyor ancak henüz ortada resmi bir şey yok.

Peki, siz ne düşünüyorsunuz? Playstation Now ve GeForce Now birleşmesi sizce mümkün mü? God of War’ı yakın zamanda bilgisayarda oynayabilecek miyiz?

Yazan: Mahmutcan Şanlı

Yazar

Dünyanın en ihtiyacı olduğu anda ortaya çıkarak çeşitli konularda fikirlerini belirten yazarlar. Bir konuk yazar asla geç yazmaz, erken de yazmaz. Onlar, tam yazmaları gereken zamanda yazarlar.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.