5. Midnight Club 3: DUB Edition

Midnight Club

Sonra çıkan Midnight Club: Los Angeles da iyiydi, ama dürüst olmak gerekirse bizim aklımız Midnight Club 3’te kaldı. Dönemi için harika sayılacak estetiği, Rockstar’ın genlerinde mevcut bulunan kaosla birleşince ortaya oynaması acayip keyifli, saatlerini gömmesi ise korkunç derecede mümkün bir oyun çıkmıştı. NFS: Underground’un izinden Midnight Club 3’te modifikasyonlara sardırmış, oyunu iyiden iyiye bağımlılık yapıcı bir hâle getirmişti. Elinizde bir yerde PSP versiyonu varsa, o da oynanır.

 

4. Blur

Blur

Split/Second Black Rock’ın, Blur da Bizarre’ın sonu oldu ama, bize göre bu Split/Second’dan daha anlamsız. Blur’un tek bir gayesi vardı, Mario Kart mekanikleriyle, Need for Speed’in sokak yarışı mentalitesini birleştirmek. Bu gayeye ulaşmakla kalmadı, daha fazlası da oldu Blur. Tek kişilik modunu hatırlamıyoruz, ama eğri oturup doğru konuşalım, zaten Blur tek başına oynanmak için yapılmadı. Blur’un parladığı anlar, arkadaşlarınızla aynı koltukta multi atarken ortaya çıkıyordu. Bizarre batmadan önce ülkemizde popüler olaydı, sırf PES kafelerin alımları bile kurtarırdı firmayı.

 

3. Need for Speed: Most Wanted (2012)

Most Wanted

Son, en son dakikaya kadar, hatta sıra bu maddeye gelene kadar üçüncü sırada Need for Speed: Underground oturuyordu. Hak ettiğini de düşünmüyor değildik, en nihayetinde Underground, Need for Speed serisinin en popüler oyunuydu ve belki de modifikasyon belasını başımıza saran yegane oyundu. Ama son saniyede bir şeyi fark ettik: Underground’un yarış oyunu olarak iskeleti, tüm o havasına ve cakasına rağmen Most Wanted’dan iyi değildi. Criterion nasıl bir yarış oyunu yapılacağını çok iyi biliyor. Hot Pursuit yeniden yapımları çok iyiydi, ama Most Wanted’la, bize göre gelmiş geçmiş en iyi yarış oyunlarından birine imza attılar.

 

2. Wipeout 2097

Wipeout 2097

Buyurun listenin sürprizine. Daha doğrusu, eğer Wipeout 2097’yi oynamadıysanız, elinizi hiç sürmediyseniz en şaşırtıcı gelecek girdisine. PlayStation dergisinin 1997’de gelmiş geçmiş en iyi beşinci PS1 oyunu seçtiği oyundan söz ediyoruz. IGN’in 2002’de, PS1 tüm kozlarını oynayıp, tarihin sayfalarına doğru olan yolculuğuna çıktıktan sonra yaptığı en iyi PS1 oyunları listesinde 13. olan oyun bu. Kimilerine göre PS1’in en iyi yarış oyunu. Bize göre hızıyla, muhteşem görselliğiyle, harika ayarlanmış dengeli yapısıyla gelmiş geçmiş en iyi ikinci yarış oyunu. Zorluğu o kadar iyi ayarlanmıştı ki, bugün bile başına otursak, en iyi bilen ve hiç bilmeyen iki insan olsak, dibine kadar eğleniriz. Bir yarış oyununun kaliteli olduğunun delaleti de budur.

 

1. Burnout 3: Takedown

Burnout 3

Burnout 3 uğruna PS2 alan tanıdıklarım var. Evet, var, bunu burayı abartmak için söylemiyorum. Bugüne bugün Burnout 3 PC’ye çıkmadığı için içinde dev uktelerle dolaşan insanlar var. Bir de şunlar var, yıllardır Burnout 3’ü unutamayanlar, hâlâ evdeki PS2’yi açıp, iki üç yarış atanlar. Ya da şunu mu söylesem acaba sizi Burnout 3’ü muazzamlığına ikna etmek için, EA resmi online sunucularını oyun çıktıktan neredeyse tam 6 yıl sonra, 2010 senesinde ancak kapatma ihtiyacı hissetti. Bu hem Burnout Revenge, hem de Burnout Paradise’ın çıkışları, Burnout 3 oynayan insanları etkilemedi demek. Belki de şunu söylemek gerek, oyunun Metacritic notu 94, GameRankings notu 93.

Ama sanıyoruz en çok şunu belirtmek lazım: Burnout 3: Takedown, kusursuzdu. Çıkışının üzerinden on yıl geçti belki, artık grafikleri o kadar güzel gözükmüyor ve Takedown mekaniği o kadar etkileyici gelmiyor, evet, ama bugün hâlâ kolu elinize aldığınızda mükemmel bir şeyi oynadığınızı hissedebiliyorsunuz. Criterion eğer yarış oyunlarının Leonardo Da Vinci’si ise, Burnout 3 de onların Mona Lisa’sıydı. Jeff Gerstmann’ın vaktinde dediği gibi, “nabzı olan herkes bu oyunu sever”. Doğru söze ne denir Jeff!

 

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.