5. LittleBigPlanet

LittleBigPlanet

LittleBigPlanet’ı bu listeye almadan evvel uzunca bir süre düşündük. Oyunun asıl yönü platform temelinden çok, üzerine çıktığı “Play. Create. Share” mottosuymuş gibi gelmişti zira. Ama sonra, ilk LittleBigPlanet’ın bu şiarı nasıl yayabildiğini sorguladık. Bir baktık ki, her platform oyununun efsane olması için yapması gereken şeyleri zaten halletmiş: Muhteşem bir maskot, kusursuz kontroller, eğlenceli bir dünya. Bunun üzerine bir şey diyemedik. Yaşasın Sackboy!

 

4. Jazz Jackrabbit 2

Jazz Jackrabbit 2

Epic Games’in kaslı adamlar diyarında kaybolmadan önce yaptığı Jazz Jackrabbit 2’ye olan sevgimi anlayamazsınız. İlk uğruna kablo yakma sınırına geldiğim oyunlardan biriydi JJR 2. Uzun, uzun yıllar boyunca bu sevgimi sübjektif sebeplerden sürdürdüğümü sanıyordum; ta ki yıllar sonra bu işi yapmaya başlayana kadar. Bir baktım ki parçası olduğum nesildeki herkes hastası Jazz Jackrabbit 2’nin. Tekrar açtım, oynadım, objektif baktım bu sefer. Muhteşem bölüm tasarımları, harika bir multiplayer modu ve pürüzsüz bir oynanış buldum karşımda. Hiç acımadım, listeye dört numaraya yazdırdım adını.

 

3. Psychonauts

Psychonauts

Geçtiğimiz gece gerçekleşen Sony E3 konferansını izleyin. Ortalara doğru, Grim Fandango yeniden yapımı haberini göreceksiniz. Onu baştan aşağıya izleyin. Sonundaki tepkileri duydunuz mu? İşte o Schafer’ın efsane statüsünü temsil eden bir andı. Evet, Schafer LucasArts’ta klasik üstüne klasik yaratmıştı ve sebeplerinden en önemlisi de buydu o efsane statüsünün. Ama bir de, bağımsız kurduğu stüdyosuyla yarattığı klasikler, ustaya ayrı bir saygı duymamızı sağlıyordu. Psychonauts onun eskiye takılıp kalma derdinde olmadığını, inovasyona her şeyden çok önem verdiğini kanıtlamıştı. Bambaşkaydı.

 

2. Super Mario Galaxy 2

Super Mario Galaxy 2

Sizce gerçekten de bir platform listesinde Super Mario’nun olmaması mümkün mü? Değil tabii ki. Mario’dan söz ediyoruz. Açık ara oyun dünyasının en ünlü karakteri bu. Melodisi hayatında Xbox görmemiş insanlar tarafından bile ezbere bilinen, ilk bölümü belki de dünyanın en çok oynanmış level’ı olan Mario. Bizce, onun en iyi oyunu Super Mario Galaxy 2’ydi. Galaxy’nin muhteşem yer çekimi mekaniğini alıp, bir platform oyunun en kilit özelliğine bandırmıştı: Bölüm tasarımları. Öylesine hatasız, öylesine etkileyiciydi ki Super Mario Galaxy 2’nin bölüm tasarımları, bir saniye sıkılmak bile mümkün değildi.

 

1. Braid

Braid

Ama bir numarayı almaya gücü yetmedi Mario’nun. Bir numara, bizim zihnimizde, tartışmasız; sorgusuz ve sualsiz bir şekilde Braid’e ait. Jonathan Blow’un neredeyse tamamen tek başına yaptığı Braid, bize soracak olursanız oyun dünyasında bir dönemi kapatıp, yeni bir tanesini açtı. Artık “auteur” oyunlar mümkündü. Katkısız, saf bir vizyon ürünüydü Jonathan Blow. Aşk çocuğuydu resmen, hissedebiliyordunuz bunu.  İnanılmaz zaman manipülasyon mekaniği, dokunaklı hikayesi ve masalsı grafikleriyle kendinden sonra gelen tonlarca oyunun yolunu açtı. Braid bizce gelmiş geçmiş en iyi platform oyunu olmasının yanında, aynı zamanda oyun dünyasının en önemli işlerinden de biridir. Eminiz bundan!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.