5. Pharoah

06 PHaroah

E buyurun işte. Zeus: Master of Olympus 2000 senesinde çıkmıştı. Pharoah ise 1999. İkisi de aynı firma tarafından geliştirilmiş, aynı motoru kullanan, aynı mekaniklere sahip oyunlar. Ama Pharoah bir tık önde gözümüzde, bir sene önce çıkmış olmasına rağmen üstelik. Çünkü antik Mısır hissiyatı, bu oyunda Zeus’ta olduğundan çok daha kuvvetli. Belki serinin ağa babası Caesar’ın atmosferinden belirgin derecede farklı olmasındandır, belki de bizim içimizdeki antik Mısır aşkındandır, bilmiyoruz. Emin olduğumuz tek şey, on altı sene sonra, hâlâ arada Pharoah oynamayı isteme eğiliminde olmamız.

 

4. Stronghold: Crusader

07 Stronghold 3

Gerçek zamanlı stratejiler listemizi yazarken, herhalde okurlardan bize gelen en ağır tepkilerden bir tanesi “Peki Stronghold nerede?” şeklindeydi. Biz elbette Firefly Studios’un geliştirdiği ve aşağı yukarı on beş senedir devam ettirdiği bu serinin farkındaydık. Ama bizim için, Stronghold serisinin -gerçek zamanlı strateji elementlerine sahip olmasına rağmen- kalbinde bir şehir kurma simülasyonu yatıyordu. Onu bu listede değerlendireceğimizi zaten biliyorduk, mesele hangi oyunuyla olacağıydı. Orada da kanatimizi Stronghold: Crusader‘dan yana kullandık. Hiçbir şey değilse bile, kaynakların biraz daha dar olması, tarafların biraz daha enteresan olması, binaların biraz daha çok olması yüzünden, Crusader diğerlerinden bir baş önde bize göre.

 

3. Caesar III

08 Caesar III

Listenin gerisinde lafını ettiğimiz Pharoah ve Zeus’un ağa babası olan oyun bu işte. Caesar III. Impressions Games’in 1998 senesinde PC için piyasaya çıkarttığı oyun, gelmiş geçmiş en iyi şehir kurma simülasyonlarından biri. Hani yeri tartışılmaz ama, biz yine de şunları söyleyelim: Oyunun Roma dönemini yansıtmaktaki başarısı, alıştıktan sonra beyni inanılmaz tatlı zorlayan mekanikleri, atmosferi ve elbette müzikleri bizi bugün dahi ihya ediyor. Önceki Caesar’ların sahip olduğu her şey ve daha fazlasıyla, “bronz madalya” Caesar III’in omzunda.

 

2. Dwarf Fortress

09 Dwarf Fortress

Dwarf Fortress, basit bir oyun değil. Yok efendim, bu yanılgıya sakın düşmeyin. Aynı Minecraft gibi, bünyesinde birden farklı oyun türünü barındırıyor. Biri bir roguelike. Hatta, roguelike’ların hası. Ötekisi ise bir şehir kurma simülasyonu. Roguelike olan kısmına şapkamızı çıkartalım, sonsuz saygılarımızı sunalım. Ama oyunun Fortress modunun bir başka olduğunu da kabul edelim. Bu dünya üzerinde, sadece şehir kurma simülasyonları bünyesinde değil, herhangi bir oyun türü içerisinde Dwarft Fortress kadar hayal gücünüzü kısıtlattırmayan bir oyun daha yok muhtemelen. Gerçekten şurada ayırdığımız alana sığmayacak bir derinliğe sahip Dwarf Fortress. Eğer gözünüz keserse, oynamanızı mutlaka öneririz.

 

1. SimCity 4

10 SimCity 4

Dwarf Fortress bozulmasın ama, şehir kurma simülasyonları dendiğinde akla gelen tek bir isim var. SimCity 4. Biz buraya SimCity 4’ü aldık, çünkü, dürüst olmak gerekirse, ondan iyisinin olduğunu pek düşünmüyoruz. Hem önceki oyunların karmaşık yapısını alıp, hem de önceki oyunların verdiği “abi n’oluyor ben anlamıyorum” hissiyatından kaçınmak, büyük ustalık ister. O ustalık da, ancak Maxis’ten çıkar zaten. SimCity 4, felaketleriyle, bağımlılık yapan oynanışıyla, bu türün ulaşabileceği tepe noktası. Ve her video oyunu severin arşivinde bulunması gereken bir başyapıt.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.