Üstat Tom Clancy‘nin vefatı, casus edebiyatı ve gerilim romanlarını seven herkeste bir yara bıraktı; ama onun da ötesinde herhalde en çok üzülen de oyunculardı. Clancy parlak kariyerinde okurlara dokunduğu kadar, evrenleri, prensipleri ve etkiledikleriyle oyunculara da dokunmuştu. Dokunmaya da devam ediyor. Onun adıyla anılan fikri mülkler arasından en meşhur olanlardan biri de geri döndü geçtiğimiz günlerde: Ghost Recon. Onu uzaktan bakıp arzulamak için de pek çok sebep var. Mesela:

1. Bucaksız Açık Dünya

Ghost Recon Wildlands 01

Ghost Recon: Wildlands, Bolivya‘da geçiyor. Zaten şu cümleye nokta koyduğumuz andan itibaren sonrasını çok da fazla anlatmamıza gerek yok pek çoğunuz için. Her ne kadar Bolivya hükümeti tipik bir ikinci dünya ülkesi hassasiyetiyle “Bizi komple uyuşturucu kaçakçısı gibi göstermişler” şekli çıkışsa da, Ubisoft metanetini bozmayıp “Oyunumuz kurgusal, ama Bolivya’nın doğal güzellikleri gerçek. Umarız onları güzel yansıtabilmişizdir” dedi. Bizce yansıtmışlar!

2. Sinsi Operasyonlar

Ghost Recon Wildlands 02

Yanlışınız olmasın, etrafında yükselen “patapatapata” tipi aksiyon oyunlarına kıyasla Ghost Recon: Wildlands’in sizden öncelikli beklentisi sessiz olmanız. Bu uğurda görünürseniz yanacağınız görevler bile var. Ancak buradaki Splinter Cell vari yarı-pasif bir sessizlik değil. Bu daha ziyade, planı programı önceden yapıp, tetiği tam doğru yerde çekmek üzerine bir sükun. E oyunun ismi haybeye Ghost Recon değil. En sevdiğimizden!

 

3. Köklere Dönüş

Ghost Recon Wildlands 03

Bu arada Bolivya dedik, sessizlik dedik; fark etmişsinizdir hiçbir yerde fütüristik silahlar falan demiyoruz. Ghost Recon serisi Xbox 360 / PS3 neslini Advanced Warfighter ile karşıladığında epey coşmuştuk kendisine, ama o da zamanında ve yerinde güzeldi. Şimdi biraz daha eski tatlara dönme zamanı. Tropik ortam, modern zaman, gizli askerler… O özlediğimiz Ghost Recon tadı yani. Baya baya ilk Ghost Recon hem de!

 

4. Co-op!

Ghost Recon Wildlands 04

Haah, asıl durum bu. Oyunun her şeyini geçin, co-op’unda durun. En sevmeyen eleştirmen bile “Ya tek kişilikte tatlar kaçıyor ama, arkadaşlarla süper eğlenceli” demeden geçemiyor. Tamam, koltuk co-op’u yok. Ama alıp arkadaşlarınızla birlikte online oynamak çok rahat, çok keyifli ve daha da önemlisi oyun ekseriyetle bunun için dizayn edilmiş. Gerçekten söylüyoruz, dört oyuncu arkadaşsanız şu an itibariyle ayrı ayrı Ghost Recon: Wildlands almamanız için hiçbir sebep yok!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.