Çok samimi konuşayım, Goat Simulator oyununun kendi başına kıymetinin sıfır olduğunun farkındayım. Ama yine de bu saçma sapan yaratığın oyun dünyasında kendine ait çok münhasır bir köşe yaratmış olması beni çok mutlu ediyor. Bazen video oyunlarının fazlaca ciddileştiğini ve işin kötüsü, kendini de fazlaca ciddiye almaya başladığını hissediyorum. O yüzden her şeyi koyverip, sadece “sen bir keçisin, koş işte ne bileyim?” diyen bir oyun, bana kendimi yaşadığımı hissediyor.

Ama bir yandan, ufak ufak Goat Simulator’ın da kendini farklı bir noktadan ciddiye almaya başladığını sezinliyorum. Sanki kendine “oyun dünyasının komik çocuğu olmak” gibi bir paye biçti, bunu misyon belledi ve bu misyonu da fazla ciddiye almaya başladı. İlk olarak oyunun yapımcısı Coffee Stain Studios Devasa Online oyunları tiye alan bir ek paket sürdü piyasaya, şimdi de gözlerini mevcut oyun sahnesinin en popüler janrlarından birine dikti: Zombi hayatta kalma oyunları.

GoatZ 1

Evet, Goat Simulator’a “GoatZ” adında bir ek paket geliyor. 7 Mayıs’ta Windows, Mac, Linux, iOS ve Android’de 4.99$’dan piyasaya sürülecek olan GoatZ, basın bülteninden grafiklerine kadar tamamen DayZ, Rust ve benzerlerini konu almış. Mesela yapımcıları “oyunda zorunlu bir eşya üretme sistemi var, çünkü herkes yapıyor”, ya da “istediğiniz her şeyi üretebilirsiniz, bizim oyuna koyduğumuz altı silahtan biri olduğu sürece”, ya da “her beş dakikada bir bir şey yemek zorunda olduğunuz tamamen gerçekçi bir hayatta kalma modu, çünkü Dean Hall ve Garry Newman (DayZ ve Rust’ın yapımcıları) öyle diyor” gibi beyanlarla tanıtmış oyunu.

Bir de çok haklı bir laf sokmaları var, “GoatZ Steam’de Erken Erişim’de olmayan tek hayatta kalma oyunu olacak” diye, ki buna alkış tutasım geldi. Ama yine de… Bilmiyorum, Goat Simulator’ın benim nezdimde esprisi tamamen alakasız ve kayıtsız oluşuydu. Şimdi ise kendine bir misyon belirlemiş gibi hissediyorum, ama bu yapmaya çalıştığı şey de farklı oyunlarca daha iyi yapılıyor zaten. O yüzden, biraz temkinliyim. Ama bir yandan da, beş dolarlık bir keçi-zombi oyunundan söz ediyoruz. Ben de fazla ciddiye alıyor olabilirim! Siz ne diyorsunuz peki?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.