Edebi eserlerde en sevdiğim temalardan biri fabldır. Hayvanların insanlara benzediği bu türdeki hikâyelere bayılırım. Çocukluğum da evde bulunan ince La Fontaine masalları fasiküllerini tekrar tekrar okumakla ve bir kitap fuarından aldığım Ezop Masalları kitabını da döndürüp durmakla geçmiştir. Keza bu türün sinema kanadında adeta bayrak taşıyanı olan Disney’in animasyonlarını da büyük zevkle izledim bugüne kadar. Bir Böceğin Yaşamı’ndan tutun Zootopia’ya kadar hepsi de gönlümde ayrı yer bırakmıştır. Hak ettiği değer hiçbir zaman göremediğine inandığım Ayı Kardeş adındaki müthiş filmi de anmış olayım ayrıca.

Bu türün edebi alanda bir başka başarılı ve ön plana çıkan eserlerinden birisi ise ülkemizde Masallar adıyla basılan Fables adlı çizgi roman serisidir. Çizgi roman dünyasının en prestijli ödüllerinden olan Eisner’ı tamı tamına 14 kez kazanan bu serinin başlangıç noktası Büyük Kötü Kurtumuz olan Bigby Wolf’un bir cinayeti çözmeye çalışmasıyla açılıp oradan da dallanıp budaklanan olaylardır. Fabletown denilen ve bizim bildiğimiz New York’un masal kahramanlarıyla içe içe geçmiş bir versiyonunda dönen olaylar bildiğiniz gibi bundan tam sekiz sene önce The Wolf Among Us adındaki bir video oyunuyla da karşımıza çıkmıştı. Aradan geçen onca seneden ve türlü badireler atlattıktan sonra sonunda devam oyunundan bir tanıtım videosu görmek nasip oldu.

Şerifimiz Bigby Wolf’u bir grup terapisinde gördüğümüz fragmanda bir yandan da Bigby’nin muhtemel bir sorgulama için girdiği apartmanda geçen kısımlardaki karakterleri muhtemelen çıkarmışsınızdır ama ben yine de söyleyeyim: Oz Büyücüsü’nden Tin Man ve Scarecrow. Burada işler pek de beklenildiği gibi gitmiyor ve Bigby adeta “Sinirliyken hoş olmam” edasıyla masallardan bildiğimiz büyük kötü kurt formuna dönüşüyor. Oldukça hoş duran ve seriyi özlediğimi hatırlatan bu fragmandaki renk paleti de yine ilk oyunu aratmayacak şekilde kullanılmış gibi duruyor. Telltale Games’in bir elin parmağını geçmeyecek iyi işi arasında bulunan The Wolf Among Us’ın devamını 2023 yılına kadar beklememiz gerekiyor ne yazık ki.

Fragman hoşunuza gitti mi? Seriye benim gibi oyundan mı aşinasınız yoksa çizgi romanlarını yalayıp yuttunuz mu? En başarılı Telltale oyunu ne sizce? The Walking Dead’in ilk sezonunu spoiler yemeden bitiren şanslı kesimden misiniz? Cevaplarınızı bizimle, Hansel ve  Gretel’in bıraktığı ekmek kırıntılarıyla oluşturacağınız cümleler ile paylaşın.

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.