5. Carl “CJ” Johnson

Gelmiş geçmiş en sevdiği oyunlar arasında San Andreas’ın çok parlak bir yer kapladığı bir insan evladı olarak uzun süre CJ’i daha yukarıya koymak istedim, ama neticesinde içerisinde bulundukları oyunları değil, karakterlerin kendilerini sıralıyoruz. Ve bu şekilde koyduğum kriterlere bakınca, CJ’in çok kritik bir kusuru vardı: Pasiflik. CJ San Andreas oyunu boyunca kendi başına gelen şeylere sadece tepki verip durdu. Oyun sonunda CJ’in sahip olduğu neredeyse hiçbir şey kendi inisiyatifiyle oluşmuş şeyler değil, her biri ya Kendl, ya Wu Zi, ya Cesar ya da Toreno’nun ona yaptırdığı şeyler, ki bu da bağlamından çıkardığınızda zayıf bir karakter çıkartıyor ortaya.

 

4. Johnny Klebitz

Johnny Klebitz havalı bir karakterdi. Gerçekten. Bir kere bir motosiklet çetesinin lideri olmak havalı bir şey. Bildiğim kadarıyla Johnny GTA ana karakterleri arasında bu konuda bir istisna. Genelde GTA oyunlarında suç dünyasının diplerinden başlayıp tepelerine doğru tırmanırız, kendi çetemizin ya sevilmeyen ya sayılmayan üyesiyizdir, ama Klebitz öyle değildi. Hayır, zaten adamın çetesi motosiklet çetesi arkadaşlar. Daha bir şey söylememe gerek var mı hakikaten?

 

3. Tommy Vercetti

Hepimiz hasta olmuştuk Tommy Vercetti’ye. Hepimiz. İstisnasız. Bizi bu kadar çeken neydi bilmiyoruz, o iğrenç Hawaii gömleği mi? Boynuna taktığı zincir mi? Ne olursa olsun pişik olmuş gibi apış arasını aça aça Vice City’yi adımlaması mı yoksa paçalarından akan maço karakteri mi? Muhtemelen cevap bunların bir kombinasyonuydu, fakat telefonu açıp Sonny’ye “malları kaybettim” dediği ilk andan itibaren Tommy bizim için dokunulmaz bir karakterdi. O yüzden de üç numarada.

 

2. Trevor Philips

Franklin onuncu, Michael sekizinci sıradayken Trevor neden ikinci sırada; hem de yazının başında uzun uzun GTA V’in hikayesini neden yetersiz bulduğumu anlatmışken? Cevap çok basit. Trevor, GTA’nın ta kendisiydi. Bir GTA oyuncusu olarak yıllardır sergilediğimiz her türlü kaotik davranış Trevor’da vücut bulmuştu resmen. Bir şekilde, Trevor ile birlikte yaptığınız her türlü standart GTA saçmalamaları -arabayı kenara çekip etrafı taramak, alakasız bir sniper noktası bulup milleti vurmak, insanların arabalarına rastgele bomba atmak- hikaye içerisinde de mantık kazanıyordu, çünkü Trevor bunları hakikaten de yapabilecek bir adamdı. Üstelik de gerçekten deliydi yahu…

 

1. Niko Bellic

https://www.youtube.com/watch?v=pbgNrI-kzdM

E yani. GTA V’e nasıl serinin en silik senaryolarından biri dediysek, GTA IV’ü de o yüzden sabaha kadar övmemiz gerekiyor. Uzun süre konusuyla alakalı filmleri (The Godfather, Scarface, Boyz n the Hood) apardıktan sonra Houser biraderler GTA IV ile birlikte özgün bir hikaye yazmaya girişmişlerdi. Sonunda çıkarttıkları şey, savaştan kaçmaya çalışırken kendisini yine ölüm ve kanın ortasında bulan bir adamın dokunaklı hikayesiydi. Anlayacağınız Niko Bellic sadece GTA tarihinin en iyi karakteri değil, en özgünü ve en olgunu da aynı zamanda…

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

3 Yorum

 1. niko yu her ne kadar ben de beğensem de oyunun sonuna kadar kiralık katillik yapması ve tonca parası evi olmasına rağmen para işine girmesi kendisinden biraz soğutuyordu. gta 4 de alacak birşey de yok, sırf packie ile yaptığımız banka soygunundan bile kazandığımız parayla yedi sülalemiz geçinir.
  onun dışında oynamaktan en keyif aldığım karakter olduğu doğrudur.

 2. Franklin Clinton’dur o. Bu arada senaryoda hep yeni yetme rolünde olması ve esas oğlanın Michael olması ve Trevorun da aşırı dolu bir karakter olması yüzünden biraz silik kaldığı doğru ama tüm hikayeyi birleştiren karakter Franklin ve ayrıca hikayenin sonunu da onunla belirliyoruz. (kim oyunun sonuna kadar gelip Michael ya da Trevor’u öldürebilir bilmiyorum ama sonuçta A-B-C diye seçme hakkı veriyor 😛 )

 3. 1 – Tommy Vercetti
  2- Trevor Philips
  3 – Claude Speed
  4 – Niko Bellic
  5 – Michael De Santa
  6 – Carl Johnson
  7 – Toni Cipriani
  8 – Victor Vance
  9 – Johnny Klebitz
  10 – Franklin Richards

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.