Eğer oyun dünyası hakkında az çok bir bilginiz varsa biz oyuncuların Half Life takıntısını mutlaka duymuşsunuzdur. İlk Half Life oyununun çıkmasının üzerinden altı yıl geçmişken ikinci oyun çıkmış ve oyun dünyasını baştan aşağıya sarsmıştı. Böyle bir oyunun üçüncüsünü bekleyen bizlerin ise her sene sonunda kalbi kırılmış, her Nisan ayında “Half Life 3 çıkıyor!” diye haber yapan oyun sitelerinin dalga konusu olmuştuk.  Dün gece ise resmi Twitter hesabından üçüncü oyun duyuruldu ama tam olarak beklediğimiz gibi değil… Yeni Half Life: Alyx oyunu VR olarak karşımıza çıkacak!

Bakın Half Life bizim hassas noktamız, bunu yeterince belirttiğimi düşünüyorum. Yarı espri yarı gerçek her sene Valve’nin hareketlerini inceleyip “Abi Gaben’ın masasında üç tane kaşık var, Half Life 3 geliyor!” diye küçük küçük delirmiştik. Şimdi dün gece böyle bir haber alınca tam olarak ne hissedeceğimizi bilemedik. Sonunda on beş yıldır beklediğimiz yeni Half Life oyununun geldiğine mi sevinelim, yoksa VR olduğuna mı üzülelim…

Şimdi böyle söyleyince VR oyunlara karşı olduğumu hatta onları kalitesiz bulduğumu düşünebilirsiniz. Ama size böyle bir şey olmadığını bütün samimiyetimle söyleyebilirim. VR’a özel olarak çıkartılan birçok oyunun son yıllardaki en eğlenceli konseptler olduğu bence su götürmez bir gerçek. İlerleyen yıllarda bu oyunların daha da fazlalaşarak belki bir konsol kadar büyüyecek bir teknoloji olduğunun da farkındayım. Ama işte henüz çok yeni bir teknoloji… Ve maalesef bilgisayar oyunlarının VR versiyonları orijinal oyunların kötü bir kopyası olmaktan çok uzağa gidemiyor. VR’ın oynanışı şimdilik FPS tarzı oyunlar için uygun değil.

half-life-alyx-800x450

Ama işte daha önce de söylediğim gibi Half Life her zaman devrimsel bir oyun oldu. Hem ilk oyunu hem de ikinci oyunu çıktığında oyun dünyasının gidişatını bütünüyle değiştirmiş kendi tarzını yaratmıştı. Şimdi aynı şeyi VR oyunu için beklemezsek birazcık oyuna haksızlık etmiş oluruz. Valve belki de gerçekten mükemmel bir VR oyunu ile karşımıza çıkacak ve bütün oyun firmalarının gözünü bir kez daha VR’ın üstüne çekecek.

Öte yandan Valve’nin en büyük düşmanı yine kendi elleriyle yarattığı bir şey; beklenti… On beş yılın ardından çıkacak bir Half Life oyununun “iyi” olması yetmez, baya artık mükemmel bir şey olmalı. Ufak bir hata, bug ya da oynanışın akışını bozacak en küçük bir olay oyuncular tarafından acımasızca eleştirilere maruz kalacak, bunu öngörmemek aptallık olur. Hele bir de oyun gerçekten kötü olursa o zaman Tanrı Gaben’a acısın, çünkü Half Life severler acımayacak…

Arkadaşlar bütün bunlar bir yana Half Life’ın üçüncü oyununun geldiği haberini vermek bana nasip oldu be! Düşündükçe heyecanlanıyorum ama bir yandan da büyük korkularım var. Siz ne hissediyorsunuz yeni Half Life oyunu hakkında? Sizce beklediğimize değecek mi?

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.