Futbol oyunları mevzubahis olduğunda, FIFA’nın bir süredir tartışmasız galip olduğu herhalde artık cümleten kabul edilen bir şey, değil mi? Benim henüz nail olmadığım bir PES direniş grubu kalmadı yani? Çünkü bir iki sene öncesine kadar, gerçekten de vardı PES’in hâlâ FIFA’dan iyi olduğunu iddia edenler. Belki bir yerlerde hâlâ da varlardır. Eğer buradalarsa, bizi okuyorlarsa, bu habere dikkat etsinler. Zira bu gelen yeniliğin içerisinde FIFA’nın neden son birkaç senede üstünlük kurduğunun net delili var.

FIFA 16 FUT Draft

Nedir bu yenilik? FIFA’nın bu sene oyuna koyacağı en büyük şeyin sadece kadınlar liginin eklenmesi olmayacağı, asıl bombanın Gamescom’da patlayacağı bir süredir kulağımıza çalınıyordu. İşte o bomba, FUT Draft olarak huzurumuza çıktı. Nedir bu olay? Direkt olarak anlatayım mı? Hearthstone’un Arena modunun, FIFA’nun meşhur Ultimate Team segmentine uyarlanmış hâli, başka da bir şey değil! Bildiğiniz gibi kart oyunu Hearthstone’da, Arena diye bir mod var. Belirli bir oyun içi ücretle girebildiğiniz bu modda önünüze gelen üçerli opsiyonlardan birer birer seçim yaparak bir deste oluşturuyor, onunla da online maçlarda gidebildiğiniz kadar ileriye gitmeye çalışıyorsunuz.

FUT Draft de aynı mantık. 15,000 coin (oyun içi para), 300 FIFA puanı ya da paketlerden çıkacak 1 Draft jetonu ile Draft’a giriyorsunuz. Önce işe takım kaptanınızı size sunulan beş oyuncudan birini seçerek başlıyorsunuz, sonra da dizilişi kurguluyorsunuz. Onu takiben her mevki için önünüze beşer oyuncu geliyor, kadronuzu belirliyorsunuz, tek kişilik ya da online maçlara çıkıyorsunuz. Maç kazandıkça ödülünüzün büyüklüğü artıyor, dört maç üst üste kazanırsanız dev şeyler elde ediyorsunuz.

FIFA 16 FUT Draft 2

İşte FIFA’nın gerçekten tartışmasız bir numara olmasının sebebi bu. 2005 yılında tekrar yapılandığından beri EA Sports oyuna devamlı yeni oynama biçimleri ekliyor yıllardır. Be A Pro, 11 vs. 11, Ultimate Team… PES ise öteki tarafta “Master League ve multiplayer, ha belki Become a Legend?” hissiyatından sıyrılmamakta direniyor. Bir futbol oyunu için, onu farklı şekillerde oynama biçimleri eklemek kadar kıymetli bir şey yok benim gözümde. FUT Draft de bu sene baya iyi bir eklenti olacak gibi duruyor. Siz ne diyorsunuz?

 

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.