Ciddi anlamda kafama takıldı, paylaşmazsam rahat edemeyeceğim sevgili Geekyapar okurları. Her daim combat-racing olayına sıcak bakan bir oyuncuyum. Twisted Metal oynama fırsatı edinemedim ama küçüklüğüm Carmageddon’la geçti, gençliğimde hız tutkusunu da Revolt ile öğrendim. Çok kısa olmasına rağmen bir Interstate 76 geçmişim bile var. İster yaya ezelim, ister parkurda önümüze gelene çarparak ilerleyelim kavgalı dövüşlü yarış oyunlarına bayılıyorum. Aslında daha da gelişsin istiyorum, arabamıza vuranlara sırf minigunla roketatarla değil, koltukaltında sakladığımız meşe odunuyla da dalalım istiyorum. Elbet teknoloji bir gün bana o heyecanı yaşatacak, deathrace’in ortasında kendimi şuursuzca odun sallarken bulacağım. Öhm… Öyle işte, özetle pek seviyorum ben bu işleri.

blaze1

Steam’in takipçilerinin gözüne çarpmıştır, arada sırada bizim bu küçük güzel portalımızda küçük combat-racing oyunları listede yerini alır. Bunlar orta karar işlerdir, kimse de fazlasını beklemez. Çok bir komünite oluşturamazlar kendilerine, en iyi ihtimal 4’lü paket olarak ucuza alıp arkadaşlarınızla oynarsınız. Hiçbiri bir Revolt değildir, hiçbirinde meşe odununun verdiği huzur yoktur.

İşte o dönemlerden birindeyiz gene. İlginç gözüken bir yarış oyunu daha Steam’de yerini aldı. İsmi BlazeRush. Muhteşem görsel kaliteye ve iddiasına göre aşmış bir co-op heyecanına sahipmiş bu oyun. Geçen gün bir arkadaşımın bilgisayarında oynama fırsatı edindim ve çok karmaşık duygular içindeyim.

BlazeRush’ta hakimiyeti zor araçlarla ölümcül parkurlarda, lanetolasıca bir fizik motorunun yarattığı dehşet ortamına küfürler ederek yaşam savaşı veriyoruz. Parkurlarımız küçük ve yarışlar birkaç dakikayı geçmeyecek kısalıkta, anca bu birkaç dakika bile azılı rakiplerimiz ve kontrollere alışmaktaki güçlükten ötürü çoğunlukla parkur dışında geçiyor.

blaze2

Şimdi bu oyunun alıştığımız yarış oyunlarından çok ama çok farklı bir özelliği var: BlazeRush’ın kamerası sizi gerçekten umursamıyor. Öyle böyle değil, ben bir kameranın bu kadar beni mesele etmediği bir oyun görmedim. Ön önde gazı köklüyorsam da oldukça arkada kaldıysam da oyun için dert değil, o sadece göstermek istediği alanı gösteriyor. Bu bir hata da değil, oyun tamamen böyle bir taktik uygulamış. İnanın alışması hiç kolay değil.

Ve BlazeRush içinde “tur bindirmenin” olmadığı belki de tek yarış oyunu. Ekranın ötesine geçemediğiniz gibi yarışta çok geride de kalamıyorsunuz, çünkü oyun o noktada sizi direkt ekranın ortasına ışınlıyor. Yani oyunda (belli özel yarışları saymazsak) hep aynı kısıtlı alanda 3-5 araba halinde sıkış sıkış vaziyetteyiz. Modeller birbirine benzer yapıda ve çok küçük olduğundan bazı durumlarda kimin eli kimin cebinde belii olmuyor. Hele ki bazı zor dönemeçlerde ortalık “piston aşağı indi” videosuna dönüyor.

Yalnız oyunun bir özel yarışı var ki bu gerçekten çok ama çok zevkli ve eğer kontrollere alışabilirseniz co-op olarak çok keyif verebilir. Kendine has bu deathmatch’de siz aracı sürerken arkanızdan tüm parkuru kaplayan bir dozer geliyor ve amacınız ezilmeden yarışı bitirmek oluyor. Hasımlarınızı yavaşlatmalı ya da parkur dışına atmalısınız ki tek kalasınız. Akıllıca bir fikir olduğunu itira etmeliyim ama oyunun genel yorucu kontrollerinden ötürü tam randıman alabildiğimi düşünmüyorum.

blaze3

BlazeRush’ın en büyük sorunu tüm yarışların büyük çoğunlukla şansa dayalı olması. Ortalık karışıyor, patlamaların ardı arkası kesilmiyor ve oyun sizi dev ekranda çok kısıtlı bir bölgede diğer araçlarla yapışık yol almaya zorladığı için kimin vurulduğunu asla kestiremiyorsunuz.

Şimdi işin ilginç kısmına geleyim. Oyunu oynarken belki de yapılmış en kötü yarış oyunlarından olduğunu düşündüğüm BlazeRush’a Steam aleminin tepkisi nedir peki? Hala inanamıyorum ama neredeyse herkes oyuna bayılmış durumda. Olumsuz eleştiriler o kadar az ki aklımı yitirecektim, ben çok az oyun konusunda herkesin böyle bir memnuniyet çemberine girdiğini gördüm. Oyunun 1 GB bile yer kaplamamasına rağmen harika grafiklere sahip olduğu ve sorunsuz çalıştığını gözönünde bulundurarak daha az sert çıkmaya çalışıyorum ama gene de neresinden tutsam elimde kalıyor. Bu oyun gerçekten güzel de ben mi göremiyorum?

Özetle samimi bir ricada bulunacağım sizden. BlazeRush oynamış etmiş Geekyapar okurları varsa lütfen yorumlarını esirgemesinler, ben neyi kaçırıyorum? Oyuncu-düşmanı kontroller ile yarış yapmak gerçekten bu kadar çekici mi? Lütfen bilgilendirin beni, nedir göremediğim?

İlginizi çektiyse an itibariyle oyunun satış fiyatı 18 TL. Eğer kimyanız tutacaksa kesinlikle bir kayıp değil ama ben oyumu eski Carmageddon’lardan yana kullanacağım sanırım.

Yazar

Eskilerin dediği gibi: "You must gather your party before venturing forth"

1 Yorum

  1. Bu yazıdan sonra sırf meraktan oyunu indirip oynadım biraz, sevilecek gibi değilmiş pek hak verdim doğrusu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.