Sevgili ev arkadaşım ve –arada- Geekyapar yazarı Mert Günhan’ın bana devamlı serzeniş ettiği bir konudur Metal Gear Solid. Bu bizim aramızda düzenli olarak bir problem olur. Adam geçen gün kapımın önünde durup, “Yılbaşında kendime MGS bilen bir ev arkadaşı dileyeceğim” dedi ve gitti, düşünün durumun ehemmiyetini. Bilmiyorum çünkü hakikaten de. İlk Metal Gear Solid’i oynamıştım vakti zamanında ama, sonra MGS 2, MGS 3, Peace Walker, Portable Ops, MGS 4, Ground Zeroes derken, ipin ucu kaçtı elbette.

The Phantom PAin Launch Trailer

Böylesine büyük bir külliyata girmek hep gözümü korkutuyordu elbette. Ama şu aşağıya iliştirdiğimiz fragmandan sonra, içimde başka bir şevk hissediyorum. Eğer benimle aynı durumdaysanız, bu fragmanı kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Hiç MGS izlemediyseniz dahi. Hayatınızda elinize PlayStation kolu almamış olsanız dahi izleyin. Çünkü elimizde tuttuğumuz şu fragmanın, deli tarihi bir önemi var.

MGS serisi özelinde yaptıklarıyla video oyunlarını tümden değiştiren Hideo Kojima’nın son fragmanı bu. Bilmeyenler için, şöyle özetleyelim. Metal Gear serisiyle oyun dünyasına “gizlilik aksiyon” diye bir tanım kazandıran Kojima, yıllar boyunca sinematik hikaye anlatımının en büyük bayraktarlarından bir tanesi olageldi. Bunun içerisinde, oyunlarına efsanevi fragmanlar yapmak da vardı. 15 dakikalık, yarım saatlik, bitmek bilmeyen kısa film hükmünde MGS fragmanları efsaneydi hep oyun dünyasında.

Ve bir daha asla gelmeyecekler. Kojima ve Konami, çok çirkin bir ayrılık süreci yaşadılar. Artık Kojima, Konami bünyesinde çalışmayacak ve bir daha Metal Gear Solid oyunu yapamayacak. Bu, hayranlar tarafından son gerçek MGS oyunu olarak tanımlanıyor, ve öyle de. Bu da şu aşağıdaki çıkış fragmanını son gerçek MGS fragmanı yapıyor. O yüzden, izleyelim, şapkalarımızı çıkartalım ve bu efsaneye sağlam bir veda edelim hep beraber. Buyurun!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.