Şimdiye kadar sizi en çok güldüren oyun hangisidir sevgili Geekyapar okurları? Kendinizi entelektüel zevklerin insanı olarak tanımlayıp eski Grim Fandango videolarına mı takılıyorsunuz? Ya da hayatı biraz rahat yaşamak iyidir diyerek Goat Simulator ile mi keyifleniyorsunuz? Cevabınız ne olursa olsun şuna eminim, Super Wolfenstein HD ile tanışmak zorundasınız. Ben hiçbir oyunda bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum…

a1

Nedir bu Super Wolfenstein HD hadisesi peki? Öncelikle başlıkta oyun dediğime bakmayın. SWHD (kısaltacağım artık, çatladım) aslında tam olarak bir oyun değil. Stand-alone Mod ile alfa versiyondaki bir küçük oyun arası bir olay. Utility Engine ile yapılan SWHD, 1992 yılının meşhur Wolfenstein 3D deneyimini bize yeni nesil teknolojiyle sunuyor. Tabii büyük farklarla.

Oyunumuz aslında Wolfenstein’ın Red Faction ve Minecraft ile aynı potada eritilmesi gibi bir olay. Tüm çevre parçalanabilir yapıda ve etraf gerçekten çok kırılgan (Bıçak darbesi ile oda duvarı yıkabiliyorsunuz). İlerleyen kısımlarda ise bulduğumuz kürekle duvarlara Allah ne verdiyse deyip girişiyoruz.

Ancak oyunun karakter tasarımları ile yapay zekasında öyle bir acemilik söz konusu ki kahkahasız tek saniyenizin geçmesi mümkün değil. “Acemilik” belki de doğru tanımlama değil, bu kadar muhteşem bir sinerji plansız kotarılamaz. Shareware olarak indirebileceğiniz oyun sadece 70 mb, bitirmek için ihtiyacınız olan süre ise sadece 5 dakika!

Sözü daha fazla uzatmıyor ve bu deneyimi yaşamanız için ilgili linki veriyorum: Super Wolfenstein 3D 

Bunun dışında Utility Engine’in pek çok sistemde sorun çıkarması muhtemel olduğundan oyunu açamayan ilgililere Lazy Game Review’un 8 dakikalık oldukça keyifli videosunu bırakıyorum. Gününüze neşe katılması garanti.

Yazar

Eskilerin dediği gibi: "You must gather your party before venturing forth"

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.