Üniversiteden mezun olup çalışmaya başladıktan sonra net bir şekilde bir şeyi fark ediyorsunuz: Vaktiniz yok. Yok yani. Neresinden tutsanız günü bir türlü şekle şemale sokamıyorsunuz. Akşam 6’da işten çıkmaların çağında, hele ki İstanbul gibi bir yerden bir yere gitmesi en az 1 saat süren bir yerde yaşıyorsanız kendinize ayırdığınız vakit uyku sizi kapıp götürmeden önce en fazla 4-5 saat olabiliyor.

Eğer hayatınızın tutkusu sinema, kitap, çizgi roman gibi şeylerse yine de bir şekilde akıl salahiyetinizi sürdürebilecek oranda tüketim yapabiliyorsunuz, ama eğer gamer’sanız işiniz zor. Eskiden 15 saatten az oyunlara burun kıvırırken, birden bitmeyen Assassin’s Creed’ler, Dragon Age’ler dert oluyor içinize. Hasbelkader bir MMO’ya sardırdıysanız zaten unutun diğer oyunları. Günde oyun oynayacak 2-3 saatiniz var ve asla günceli yakalayamayacaksınız.

O yüzden böyle zamanlarda kısa oyunlar bir nimet. 5-6 saatlik oyunlardan bile söz etmiyorum, kıpkısa oyunlar bunlar. 2-3 saat süren, ama yine de sizi hikayesiyle vuran, atmosferiyle ihya eden, vaktinizi harcadığınıza tatmin eden oyunlar. Hazırsanız, gelin bunların 6 örneğini sayalım. Buyurun!

 

Gone Home

Gone Home

Eski BioShock yapımcılarının imzasını taşıyan Gone Home için çok fazla kişi, çok fazla yerde “oyun bile değil” dedi ama biz katılmıyoruz. Oyunun ne olup ne olmadığını tanımlamanın “ama ölemiyorsun, başarısız olamıyorsun” gibi şartlara bağlanmasına pek taraftar değiliz. Gone Home bizce düpedüz bir video oyunu ve her video oyunu gibi sizi birinin bedenine transfer etmeyi amaçlıyor. Bu amacına da dokunaklı bir hikaye örerek ulaşıyor. Bomboş bir evde, ses kayıtlarının peşinde dolaşıp hikayeyi tamamlamanız en fazla 2 saatinizi alacak, ama emin olun, değdiğini hissedeceksiniz.

 

Journey

Journey

Journey’nin listedeki diğer tüm oyunlardan büyük bir farkı var. Her biri tek kişilik tecrübeler, Journey ise multiplayer oynanması gereken bir şey. Journey’nin dünyadaki diğer tüm oyunlardan ayrılan noktası ise multiplayer bir hikayenin nasıl anlatılacağı ve nasıl “tahmin edilemez” faktörlerin öyküyü destekleyecek ögelere çevrileceği konusunda bir başyapıt oluşu. Dünyanın herhangi bir yerinden, tanımadığınız bir insanla birlikte çıkacağınız bu kısa yolculuğun sizi ne kadar vurduğuna çok şaşıracaksınız.

 

Limbo

Limbo

Limbo listemizdeki en uzun oyun. Eğer bulmacalarda takılırsanız, takriben 5-6 saat gibi bir sürede bitirme ihtimaliniz de var. Fakat bu tip verilerin saklandığı GameLengths sitesine 74 oyuncunun sağladığı sürelerin ortalaması 3 saat olarak gözüküyor ki buna katılıyoruz. O 3 saatte nasıl kuvvetli bir atmosfer yaşattığına dair şüpheleriniz varsa da oyunun herhangi bir ekran görüntüsüne bakmanızı salık veriyoruz. Kartposal gibi bir oyun Limbo, boşuna ardından gelen tonlarca oyuna ilham olmadı.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.