Atari derken, kavramları netleştirmek gerek. Ülkemize ilk giren konsollardan biri olan Atari 2600 nispeten elde ettiği yüksek başarı yüzünden, Türkiye’de doğup büyüyen her çocuk; özellikle de 90’larda doğanlar ilk konsollarına “Atari” dediler. Oysa ki Atari ne o içerisinde 1999 in 1 kasetler oynadığımız çakma Nintendo Entertainment System’lerin adıydı, ne de herhangi bir konsolun. Atari, 2600 ile ilk yüksek derecede başarı elde etmiş konsol üreticisi firmanın adıydı.

Bu Atari, artık çok meşhur olan bir hikaye sonucunda 1983’ten sonra bocalamaya başladı. E.T. ve Pac-Man faciaları, firmanın el değiştirmesine sebep oldu. Sonraları gelecek 7800, Lynx, Jaguar gibi konsollar derde derman olacaklarına, yangını daha da büyüten benzin vazifesi gördüler. En sonunda Atari, Jaguar’ın felaket başarısızlığından sonra konsol işini bıraktı. Yine el değiştirdi, bu sefer oyun dağıtımına yoğunlaşmaya başladı.

Atari2600a

Infogrames, Atari ve Hasbro arasında dönen garip ve gerçekten işin ehillerinin bile kafasını karıştıracak denli karmaşık anlaşmalar zinciri sonucunda Atari’nin ismi bir süre daha oyun kutularında yaşamaya devam etti. Sonra 2013’te iflasını açıkladı ve bir sene sonra, çok kemik bir kadroyla, Fredric Chasnais ismindeki bir iş adamı tarafından satın alındı. Chasnais’in Atari ismiyle ne yapacağı merakla beklenirken, cevap Venture Beat ile kendisinin yaptığı bir röpörtajda ortaya çıktı.

Chasnais Atari’yi sadece ismi için almadığını belirtti. Bizim VG247’de gördüğümüz alıntısında söylediklerine göre Atari’nin yeni CEO’su başka firmalarla dirsek teması içerisinde. Bu dirsek temasının sonucunda ise, tüm dünyaya Atari’nin “aynı zamanda bir donanım firması” da olduğunu hatırlatmak istiyor. Chasnais direkt olarak yeni bir konsol yapma niyetinde değil söylediklerine göre. Fakat gelecek projeleri arasında, bir çeşit, “oyunlaştırılmış bir saat” önemli bir yer kaplıyormuş.

Yani anlayacağınız, belki de ilk modern konsolu üreten, oyun tarihindeki yeri tartışılmaz olan Atari, bir saat yapacak gibi gözüküyor. Bizim aklımıza ilk gelen, Pebble ya da Galaxy Gear gibi Android tabanlı bir akıllı saat elbette, fakat bunun kime, neye faydası olur bilmiyoruz. Zira akıllı saatler şu an çok dar bir pazar ve Atari’den çok daha donanımlı ve tecrübeli firmalar yarışa başladılar bile. Bakalım, belki de hiç görmediğimiz bir “oyun saati” gelir, kim bilir? Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.