Bunu daha derin analiz etmem gerekiyor sebeplerini ortaya dökebilmem için, ama bu ortada gün kadar net bir durumun olduğunu da değiştirmiyor: Japon oyun endüstrisi zor günler geçiriyor biraz. Pek çok firma delice küçülmeye gitti yıllar içerisinde; bu hem eleman sayısı olarak, hem de vizyon olarak yaşandı üstelik. Farkında mısınız bilmiyorum, ama eskisi kadar yeni fikri mülk çıkmıyor Japonya’dan. Ekseriyetle var olan oyunları ya yukarı çekip yeni nesil konsollara yapıyorlar, ya da aşağı indirip mobil platformlara uyarlıyorlar.

mgs_3

Meselemiz de bu bugün. Ta NES döneminden beri oyun dendi mi akla ilk gelen markalardan biri olan Konami’nin CEO’su Hideki Hayakawa, NeoGAF tarafından çevrilen bir röportajda açık açık “biz mobile yükleneceğiz” demiş. Hayakawa elbette böyle bir cümle kurmanın halkla ilişkiler nezdindeki açılımından haberdar; ama bunu zerre yumuşatmadan, net bir şekilde vurmuş masaya yumruğunu.

Kullandığı cümle, bunu söylemek isteyip söyleyemeyen her oyun yapımcısının can simidi: “bizce mobil platformlar oyun dünyasının geleceği” demiş, ama bir de eklemiş, “MGS ve Winning Eleven gibi yurtdışında iyi iş yapan serilerimiz devam etsin isteriz, ama bir yandan da dev serilerimizi mobile nasıl uyarlarız onu düşünüyoruz. Ana platformumuz bundan sonra mobil olacak ve eşya satmak yerine, özellik satma modeline dönmeliyiz.”.

2499085-metal-gear-solid-5-exteded-e3

Bu ne demek? Oyunu parça parça satacağız, bunu da telefona tablete yapacağız demek. Hatırlayacaksınız geçen gün Konami’nin çıkacak oyunlar listesinde PES 2016 yoktu, onun yerine Winning Eleven myClub diye adından “free-to-play’im” diye bağıran bir şey vardı. Bu elbette Konami bundan sonra AAA oyun yapmayacak, cebe oyun yapacak anlamına gelmiyor. Ama bir yandan da ümitleri kırıyor, canları sıkıyor, moralleri de bozuyor; o da kesin. Bana soracak olursanız, bundan sonra Konami’den adının sonunda Remastered geçmeyen konsol oyunları çok beklemeyin. Kojima da gitmişken, artık çok bir yaşam çıkmaz Konami’nin içinden…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

  1. alp demirkabız Cevap ver

    japonya sadece oyun sektöründe değil, sinemada da da çizim dünyasında da fena kısırlık yaşıyo 7-8 yıldır. sosyolojik sebeplere bağlıyorum ben, patlamaya hazır bomba gibiler

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.