Futbol oyunları söz konusu olduğunda garip bir maziye sahibim açıkçası. Yirminci yüzyılda, hepimizin FIFA oynadığı o muhteşem 96-2000 arası döneminde ben de Rockefeller Skank’e kopuyor, “acaba bir sonraki FIFA’nın kapağında kim olacak” diye mahalle arasında bahis toplamaya çalışıyordum. Sonra  Japon spikerleriyle Winning Eleven girdi hayatımıza. Tek tek arkadaşlarımı kaybettim. Önce birkaç tane PlayStation sahibi çıktı aramızdan. Sonra Pro Evolution Soccer 3 PC’ye de çıkınca, geri kalanlar gitti. Artık ortalarda türlü türlü “PES Kafe’ler” doluşmuştu. Çok yalnız kaldım ben.

pro-evolution-soccer-2015-listing-thumb-01-ps4-ps3-us-10nov14

O sıralarda FIFA’ya sadakatini sürdürmüş bir insan olarak, seri EA Sports’un ellerinde 2006 civarı bir yeniden dönüşüme girince; bir de üstüne 2010’da bu değişimini tamamlayıp, muhteşem FIFA 11 olarak ortamlarda boy göstermeye başlayınca ihya oldum resmen. Sonra beklemeye başladım. Her geçen FIFA daha iyi olup, her geçen PES bir önceki nesilde neyi doğru yaptığını hatırlayamaz hâlde bocalayınca parça parça döküldü PES taraftarları. Tabuta son çiviyi 2014 çaktı. En kıdemli PES’çiler bile “benden bu kadar” dediler, çektiler ellerini eteklerini…

Görünen o ki, Konami de benzer bir şey yapma niyetinde. Oyungezer’de gördüğümüz habere göre, Konami önümüzdeki aylarda yayınlayacağı oyunların tam bir listesini yayınlamış. Kadroyu ağırlıkla Arcade’e çıkacak oyunlar oluşturuyor. Bir tane PS3 / Vita oyunu, bir tane iOS / Android oyunu, hatta bir tane de PSP oyunu var. Onların yanında da tüm ihtişamıyla bir adet Metal Gear Solid V duruyor. Peki PES? İşte o yok. Onun yerine PS4’e online olarak piyasaya sürülecek bir “Winning Eleven 2015 myClub” gözüküyor sadece. Bu Oyungezer yazarlarının aklına “yoksa free-2-play mi lan?” diye bir şüphe düşürmüş ve ne yalan söyleyelim, bu şüpheyi biz de paylaşıyoruz.

ss13

Zira ortada şöyle bir durum var; Japon oyun endüstrisi uzun zamandır içsel olarak ciddi bir sallantı içerisinde. Bunu sektörün ileri gelen isimleri bayadır dile getiriyordu zaten. Büyük firmaların hepsinin son zamanlarda yeniden yapımlara yönelmesinin sebebi de buydu. PES serisi de bu küçülme uğruna zayi olmuş olabilir mi? Mümkün. Zira PES serisi ülkemizdeki popülaritesinin aksine dünyada FIFA’ya kıyasla çok komik satış rakamlarına ulaşıyor. Konami en nihayetinde “değmiyor arkadaş” diye düşünmüş, rotayı F2P’e çevirmiş olabilir. Bakıp, göreceğiz. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Yorum

  1. Onur Ayanoğlu Cevap ver

    PES her zaman basit FİFA ise herzaman karmaşık bir oyun olmuştur Türkiye de karışık veya zor işler pek sevilmediği için futbol oyunundan daha çok at koşturmaya benzeyen PES daha popüler olmuştur. Ama FİFAkafalarına vura vura çok daha üstün bir oyun olduğunu o PES kafelerdeki abilere bile öğretmiştir. EA nında hakkını vermek lazım yazıdada geçtiği gibi 2006 dan bu yana hersene üstüne konularak gelen bir oyun oldu bu sene aslında FİFA 15 te bir sallanma oldu ama bu oyuna birçok yani şey eklenmesi yeni nesil konsollarla gelen grafiksel gelişim ve değişimden kaynaklanıyor birazda seneye çok çok daha sağlam bir oyun olacağı kanısındayım.

  2. İkisi arasında sidik yarıştırmaya gerek yok her sene ikisini de oynarım hangisini daha çok beğenirsem arkadaşlarımı da motive eder o sene o oyunda ellerine veririm(heeeç alçakgönüllülük yapamayacağım kusura bakmayın :D), yani fanboyluğa gerek yok ama her inişin bi çıkışı vardır fifa 2008 ile2014 arası bu evrimi gerçekleştirdi bana kalırsa aksi gibi pes13 gibi çok sevilen bi oyundan sonra çöküşe geçti ama düşüncem o ki pes gene sevilen bi oyun yapacaktır, burda kişinin zevkleri ortaya çıkıyo benim pesten sıkılmamın sebebi oyunun çok basitleşmesiydi artık leblebi yer gibi gol atmak bana zevk vermiyodu ben de yeni bi arayışa geçtim fifaya döndüm biraz zaman geçince orada da işler kolaylaştı ama hala fifayı tercih ediyorum keşke daha fazla seçeneğimiz olsa…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.