Oyun sektörü gün geçtikçe daha fazla büyüyor ve genişliyor. Her ne kadar ilk bakışta bu genişlemenin, biz oyuncular için iyi bir şey olduğu düşünülse de sürekli olarak fiyatları artan ve birbiri ardına gelen oyunlar, cüzdanlarımızı oldukça zorlamaya başladı. Hele bir de Türkiye’de yaşayan ve bir oyuna 500-600 lira vermesi gereken biz Türk oyuncular için durum hiç iç açıcı değil… Nispeten PC ve Xbox kullanıcılarını bu dertten Game Pass abonelik sistemi kurtarıyordu fakat PlayStation oyuncuları için aynı durum söz konusu değildi. Neyse ki PlayStation, birkaç ay önce sızdırılan üç kademli üyelik sistemini bugün açıkladı ve PlayStation kullanıcılarının yüzünü güldürdü. Peki, nedir bu yeni sistem?

Öncelikle Sony bize yeni bir sistem değil, yeni sistemler açıkladı demek daha doğru olur. PlayStation Plus Essential, PlayStation Plus Extra ve PlayStation Plus Premium isimlerini verdiği bu üç üyelik sistemi, PlayStation Plus ve PlayStation Now‘ın yerini alacak. Yeni sisteme göre:

PlayStation Plus Essential

 • PlayStation Plus’ın verdiği tüm hizmetleri bünyesinde barındıracak.
 • Üyelere özel indirimler sağlanacak.
 • Multiplayer oyunlar işin erişim hakkı tanınacak.
 • Oyunlar için Cloud sistemi üzerinden ekstra depolama alanı verilecek.
 • PlayStation Plus ile aynı ücrete sahip olacak ve PlayStation Plus üyeleri ekstra bir ücret ödemeden bu sisteme geçecekler.

PlayStation Plus Extra

 • PlayStation Plus Essential üyeliğindeki bütün ayrıcalıklar bu sistemde de geçerli olacak.
 • Hem PlayStation Studios’un hem de farklı oyun firmalarının geliştirdiği, büyük bütçeli oyunlar da dahil olmak üzere 400’den fazla PS4 ve PS5 oyun kataloğuna sahip olacak.

PlayStation Plus Premium

 • PlayStation Plus Essential ve PlayStation Plus Extra’nın sağladığı tüm ayrıcalıklar bu sistemde de geçerli olacak.
 • PS3, PS2, PS1 ve PSP oyunlarından oluşan 340 oyunun üzerinde bir kataloğa erişim sağlanacak.
 • PS5 ve PS4 üzerinden, PS3, PS2, PS1 ve PSP’de dahil olmak üzere yayın yapılabilecek.
 • Sınırlı bir süre için oyun demolarına erişim hakkı tanınacak. Böylece oyuncular, oynamak istedikleri oyunu satın almadan önce deneyebilecek.

PlayStation tarafından verilen bu bilgiler, tam olarak üç ay önce Jason Schreier’ın yaptığı şu haberde verdiği bilgilerle birebir uyuşuyor. Böylelikle bir kez daha Jason abimizin ne kadar güvenilir olduğunu doğrulamış oluyoruz. Öte yandan PlayStation bize yeni bir bilgi olarak bu üyelik sistemlerinin ücretlerini de verdi. Buna göre;

PlayStation Plus Essential

 • Amerika için: Aylık 9.99 Dolar / Yıllık 59.99 Dolar
 • Avrupa için: Aylık 8.99 Euro / Yıllık 59.99 Euro

PlayStation Plus Extra

 • Amerika için: Aylık 14.99 Dolar / Yıllık 99.99 Dolar
 • Avrupa için: Aylık 13.99 Euro / Yıllık 99.99 Euro

PlayStation Plus Premium

 • Amerika için: Aylık 17.99 Dolar / Yıllık 119.99 Dolar
 • Avrupa için: Aylık 16.99 Euro / Yıllık 119.99 Euro

Bütün bunlara ek olarak PlayStation yerel fiyatlandırmanın geleceğini ve PlayStation Now olmayan bizim gibi ülkelerde Playstation Plus Essential’ın daha ucuz olacağını söylüyor. Fakat kurdan dolayı biz, onların ucuz dediğinin acaba bizim için gerçekten ucuz olup olmayacağını merak ediyoruz.

PlayStation’ın yeni duyurduğu sistem elbette ki şimdiki sistemden çok daha iyi ve PlayStation kullanıcılarını hiç şüphesiz rahatlatacaktır. Fakat Game Pass’e rakip olabilmesi için, hem kendi hem de diğer oyun firmalarının geliştirdiği oyunları ilk günden abonelik sistemine dahil etmeli. Yine de Game Pass sistemine tamamıyla karşı olan Sony’nin, böylesine bir adım atması bile oldukça sevindirici. Ümit ediyoruz her geçen gün gelişir, kazanan biz oyuncular olur!

Siz ne diyorsunuz sevgili dostlarım Sony’nin getirdiği yeni üyelik sistemleri hakkında? Sizce Sony bu sistemle birlikte, son zamanlarda üzdüğü kullanıcılarının kalbini yeniden kazanabilecek mi? Yoksa biraz daha geliştirilmesi mi lazım? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.