Güney Koreli oyun tasarımcısı Gun-Hee Kim’den ufacık tefecik, içi heyecan dolu bir oyun. Aynı yapımcının daha önceki oyununu Gosu’yu da incelemiştik, o da burada

Koryo 11 farklı karttan oluşan çok basit görünümlü, akıllıca tasarlanmış kısa ama keyifli bir kart oyunu. Oyunda 9 kartın üstünde 1 ila 9 arasında bir sayı bulunmakta. Bu sayıların iki işlevi var, kartın destede kaç adet olduğunu ve oyun sonunda kaç puan ettiği göstermek. Bu sayılı kartlar dışında 2 farklı etkinlik kartı var. Kartların puanları ve özellikleri dengelenmiş durumda. 1 oyun sonunda size sadece 1 puan kazandırdığı için daha güçlü bir özelliğe sahip. Buna karşı 9 oyun sonunda en çok puanı verdiği için hiçbir özelliğe sahip değil.

pic1685012_lg

Oyun 8 turdan oluşuyor. İlk tur 10 kart çekip tur sonunda önünüzde 3 kart tutabiliyorsunuz. Her tur bu sayılar değişiyor (2. tur 9 kart çek 4 kart tut, 3. tur 8 kart çek 5 kart tut gibi). Kart açarken tek koşul oynadığınız kartların hepsinin aynı numaraya veya etkinliğe ait olması. Önümüze açtığımız kartlardaki çoğunluk bizdeyse bu kartın özelliğini kullanabiliyoruz. Mesela 3 numaralı kart önünüzdeki tutabileceğiniz kart limitini 2 arttırıyor. Bu karttan önümde 2 tane varsa bu kartın özelliğini ben kullanabiliyorum ama bir şekilde (mesela adam öldürme kartıyla) diğer oyuncu çoğunluğu eline alarak bu özelliği kullanabiliyor.

pic1685011_lg

Oyundaki kartların özellikleri şöyle:

 1. Oyunda beraberlik olduğunda özelliği sizin kullanmanızı ve ayrıca oyun sonunda beraberlik olduğunda sizin puan kazanmanızı sağlar.
 2. Kartlarınızın değiştirilmesini engeller. Her tur bir oyuncudan bir para çalmanızı sağlar.
 3. Normal limitinize ek olarak önünüzde 2 ek kart tutabilirsiniz.
 4. Önünüzdeki etkinlik kartlarından birini çöpe atabilirsiniz.
 5. Her tur 2 farklı karttan 2 şer adet oynayabilirsiniz.
 6. Bankadan bir para almanızı sağlar. Bu paraların her biri oyun sonunda bir para eder.
 7. Karakterlerinizin öldürülemez.
 8. Her tur ek bir kart çekebilirsiniz.
 9. Hiçbir özelliği yok.

Barbarlar: Oynadığınız her barbar etkinliği için karşı oyuncunun 1 kartını öldürüyorsunuz. Ancak bu barbar kartları  kullanan oyuncunun önünde -1 puan olarak duruyor (ayrıca 1 yer kaplamış oluyor). Bu kartlardan kurtulmanın tek yolu 4 numaralı kartta çoğunluğa sahip olmak.

Lobi: Oynadığınız her lobi etkinliği için bir karakteri başka bir karakterle değiştirebilirsiniz. Bu kartlarda barbar etkinlik kartları gibi önünüze -1 puan olarak geliyor ve sadece 4 numaralı kartın özelliği ile kaldırılabiliyor.

pic1685010_lg

 • Oyuncu Sayısı: 2-4
 • Karmaşıklık Seviyesi: Orta
 • Dil Bağımlılığı: Yok.
 • Oynama Zamanı: 10-15 Dakika
 • Öğretme Zamanı: 5 Dakika
 • Yolda, restoranda, orda, burada, her yerde oynanabilecek harika bir oyun daha yaratmış Gun-Hee Kim Koryo ile. Kişi sayısı arttıkça oyun daha da gerginleşiyor, arkadaşlarınızın beklenmedik hareketleri dumur ederek tüm planlarınızı alt üst edebiliyor. Oyunun sevimsiz veya sıkıcı bir tarafını düşünüyorum ve bir türlü bulamıyorum. Bu ufacık oyunu edinme fırsatınız olursa kaçırmayın alın, bol bol oynayın derim.
Yazar

Güncel masa üstü oyunları takip etmek için: https://instagram.com/egetunca Sorularınız için: egetunca@gmail.com

3 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.