Microsoft Studios’un en tepe adamlarından Phil Spencer, internet aleminde kendine rol model olarak Shu Yoshida’yi belirlemiş, burası kesin. Aynı Yoshida gibi sıklıkla hayranların sorularını cevaplıyor, aynı Yoshida gibi kendi ağzından bomba haberler duyuruyor. Yalnız bu sefer ki duyurulan bomba haber, kalp durduracak nitelikte.

 DarthRevan_DarthMalak_EGF

Mesele Spencer’ın 2003’te önce Xbox, sonra da PC için piyasaya sürülen Star Wars: Knights of the Old Republic‘i bir oyuncunun “En sevdiğin 5 RYO nedir?” sorusuna cevap olarak yazdığı tweet’te beş numaraya koymasıyla başladı. Buraya kadar her şey iyi, her şey güzel. Sonra aynı oyuncu, “Bir KotOR Anniversary gelse ya?” dedi, Spencer bunun üzerine “Süper fikir. Şimdi tüm bu değşikliklerle haklar meselesi nasıl işler bilmiyorum ama ben bu yönde oy kullanacağım” diyerek, kalplerimizi çarpıştırdı, göğsümüzü sıkıştırdı, gözümüzden bir damla yaş getirdi.

Şimdi bu Spencer’ın sözünü ettiği haklar meselesine değinelim. İlk iki KotOR oyunu yapıldığı sırada BioWare ve Microsoft‘un bir münhasırlık anlaşması vardı. BioWare’in o dönem oyunları KotOR, Jade Empire ve Mass Effect’in her biri sadece PC ve o dönemin Xbox konsoluna çıktılar. Sonrasında 2007’de, henüz Mass Effect yeni çıkmışken EA BioWare’i (2005’te ortaklık kurduğu Pandemic ile birlikte) satın aldı ve anlaşılıyor ki böylelikle BioWare’in Microsoft ile olan anlaşmasını da feshetti. Bu yüzden Dragon Age: Origins ve Mass Effect 2’den itibaren BioWare oyunları PS3’e de (ve hatta sonraları Wii U’ya da) çıkmaya başladı.

Carth Onasi_1280x960

Normalde işleri daha fazla karıştıran şey LucasArts olurdu, zira Knights of the Old Republic’in dağıtım hakları onlardaydı. Ama LucasArts bildiğiniz gibi Disney Star Wars ile ilgili her şeyi satın alınca kapandı. An itibariyle 10 yıl boyunca Star Wars ile ilgili oyun yapma hakları da EA’e geçtiğimiz sene resmen devredildi. Yani an itibariyle mesele netleşebildiği kadar netleşmiş vaziyette. Eğer bir KotOR yeniden yapımı (ya da HD güncellemesi) söz konusuysa, bunun için çok dolambaçlı bir yoldan geçmeye gerek yok, olay EA ve Microsoft‘un el sıkışmasına bakıyor.

Hoş gerçi bizce bakmasa da olur. KotOR pek çok 6. nesil oyuna kıyasla bugün hâlâ güzel gözüküyor. HD güncelleme yapılacaksa bu gayet Steam’den de yapılabilir. Hatta el değmişken Achievement, Trading Card, Pazaak ve Swoop Racing için leaderboard özellikleri de eklenebilir. Güzelim oyuna boşu boşuna cerrahi müdahale yapmasak da olabilir yani sanki!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.