4. Ana kötü adamımız hep bu kadim örgüte ihanet edip, karşı tarafa geçer

malak

Bu örgütün tek vasfı size başınızı sokacağınız bir hikaye çatısı vermeleri değildir tabii ki. Bu üç örgüt de sizin aidiyet duygularınızı körükleyip, ihanete uğradığınızda bunu gerçekten hissetmenizi sağlarlar. Bu ihanet KotOR’da hikayenin başlangıcından önce olur (Malak Jedi’lara çok önceden ihanet etmiştir), Mass Effect’te hemen başta vuku bulur (Saren Spectre’ları satar) ve Dragon Age’de ise siz sırtınıza bıçağı yemeden evvel biraz vakit geçer. En nihayetinde bu ihanet önemsizdir, çünkü öğrenirsiniz ki..

 

5. Ana kötü adamlar hiçbir zaman bu hainler değildir, onlardan da büyük ve eski, başka kötülüklerdir

reapers

Üç oyun da meseleye biraz farklı yaklaşır, KotOR’da Malak’ın arkasındaki kötü adamların gerçekten kim olduğunu sonuna kadar öğrenmeyiz (hatta ikinci oyun bile diyebiliriz), Mass Effect bunu suratımıza yarım saat sonra çarpar, Dragon Age ise bu büyük tehditle açılır. Fakat en nihayetinde temel aynı temeldir, sen bir hainle mücadele edersin ama aslında resim sandığından büyüktür. True Sith, Reaper’lar ya da Archdemon/Darkspawn, fark etmez, belli ki bu hain senin ilk oyunda alt edeceğin düşmandır, diğer büyük düşman ise devam oyunlarında tamamen alt edilmek üzere tasarlanmıştır.

 

6. Ve oyunun bir noktasında, bu kötü adamların pişmanlık belirtme fırsatları vardır

loghain

Eğer üç oyunu da oynamadıysanız, şimdi söyleyeceğim size spoiler olacaktır. Fakat bu klişe de üç kötü karakter için aynen mevcuttur. Dragon Age için oyunun ortasında, Mass Effect için asıl boss dövüşünden önce ve KotOR için her şeyden sonra bu ana kötü adam pişmanlık ifade eder. Bunu ediş yöntemleri farklıdır. Dragon Age’de Loghain’i yanınıza alabiliyorsunuzdur, Mass Effect’te Saren pişmanlıktan intihar edebilmektedir, KotOR’da ise Malak ölmeden önce üzüp gider. Ama genel formül değişmez. Burada adeta çocuksu bir mesaj vardır ama bir yandan da kötü adamlara yer yer sempati duymanızı da ister. Niye? Çünkü dedik ya, asıl kötü adamlar zaten onlar değillerdir, onlar da kurbanlardır aslında…

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.