Korku oyunları denince genel bir kitle için adrenalin ve bilimum heyecanlı duygu akıllara gelse de, çoğunun da geceleri uykusuz kalarak karanlıktan çıkacak bir yaratığı bekleme gibi amansız hisler zihinlerde vuku buluyor. Zaman zaman bir oyundan korkmanın pek de akıl karı olmadığını düşünsem de, oynamaya kalkışmak ya da en azından oynayanları YouTube gibi platformlarda izlemek bile bazen beni ürkütmeye yetiyor. Psikolojik korku yaratan oyunlar, ani çıkışmalarla yerinizden sıçramanıza neden olan ögeler içeren oyunlara oranla her zaman için daha etkili olmuştur zannımca. Bu konuda da, genel olarak korku oyunlarını izlemeyi tercih ettiğimi belirtmek isterim, oynama konusunda cesaretimi yeterince toplayabileceğimi pek düşünmüyorum zira.

image_ 3

Peki korku oyunları her ne kadar ürkütse de kendini oynatmaya devam ederken, bu sektörde geçmiş yıllarda çıkmış bir oyunun yeniden piyasaya sürülmesi gibi bir duruma ne tepki verirdiniz acaba? Lucius denilen oyunu ne kadarınız duydu? Hani şu “şeytanın oğlu” olup da ailesinin malikanesinde bulunan herkesi öldüren küçük kötücül çocuktan bahsediyorum.

Oyun çıktığı zaman, YouTube kanallarında bunun üzerine playthrough videoları çeken bir YouTuber sayesinde haberdar olduğum Lucius, belki de hayatımda kendi başıma oynadığım tek korku oyunu sayılabilir. Ha, peki korkutuculuk seviyesi ne kadar diye sorarsanız, elbette bir Silent Hill etmeyebilir kendi çapında, fakat yine de tür olarak “korku” kategorisinde değerlendirilmemesi için pek de bir neden yok. Tabii her ne kadar bilindik mecralar tarafından “psikolojik korku oyunu” olarak nitelendirilse de, ben oynarken üzerimde o kadar etki yaratmadı diyebilirim. Oynayan diğer oyuncular açısından düşünceler ne yönde değişir, orası meçhul tabii.

Shiver Games şirketinin dün YouTube kanalından yayınladığı bir video üzerine, Lucius’ın ilk oyununa yeni bir düzenleme yapılarak tekrardan oyuncularla buluşacağı duyuruldu. Bu düzenlemeyi merak edenler için hemen belirtelim: İlk oyundan tek farkı grafiklerdeki değişiklik olacak. Aslında daha farklı bir açıklama yapmak gerekirse, GameBoy tarzında bir oynanış biçimiyle yeniden piyasaya geliyor oyun, videodan anladığımız kadarıyla da senaryoda veya karakterlerde radikal bir değişikliğe gidilmeyecek. Zira görebileceğimiz gibi ilk oyundan verilen görüntülerle de ilk oynanış görselleri eşleşiyor.

lucius_c64_demake_by_kwayne64-d7sij6i

Daha önceden bu oyunu oynayan ya da bir şekilde oynayan birini izleyen varsa, bir şekilde ikinci oyunundan da haberdardır diye düşünüyoruz. Gerçi fazlasıyla öznel bir düşünce olarak belirtmem gerekir ki, Lucius II: The Prophecy nedense ilk oyundan aldığım tadı vermemişti bana. İlk olarak nasıl bir şey olduğuna bakmak için YouTube’dan göz attığım videolarla oyun hakkında şöyle genel bir kanıya varmaya çalıştım ve sonuç olarak pek de oynamak istemeyeceğim ama izlemekten de zarar gelmeyeceğine inandığım türden bir şey olduğuna karar verdim.

Lucius_2_Announcement_Trailer.mp4.logo

Gerçi ilk oyununa oranla, eklenen ve yenilenen özelliklerle daha eğlenceli gibi gözükse de, anlamadığım bir nedenden ötürü bu sefer pek ısınamamıştım. Zaten ilk oyunu Metacritic’ten 59 puan alırken, The Prophecy sequeli 48‘de takılı kalmış. On bir puanlık farkı da, oynayanlar bir şekilde anlayacak ve takdir edecektir diye düşünüyorum. Tabii The Prophecy’yi oynayan ve seven varsa, başımızın üstünde yeri var, düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Belki bizim oyun boyunca kaçırdığımız güzel bir ayrıntı vardır, ondan sevememişizdir, onu gösterirsiniz bize.

Lucius: Demake için yayınladıkları trailer ile Shiver Games oyunu Steam‘den alabileceğinizi de duyurmuş. Kolaylık olsun diye şöyle şuraya bırakalım, dileyen belki Steam sayfasına göz atmak, karıştırmak, kurcalamak falan ister. İlk oyunu oynamayan ya da oynamasına rağmen bunu da denemek isteyen oyuncu geekler varsa, Demake’i alıp bir göz attığında görüşlerini sakınmasınlar bizden. Yorumlarınızı bekliyoruz!

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.