Mega Man

05 Rockman

Orijinal Japon İsmi: Rockman / Rokkuman

Hangisi Daha Çok Yakışıyor: Valla ne yalan söyleyelim, biz bu noktada bu ismi bize bağışlayan dönemin Capcom başkan yardımcısı Joseph Marici’ye katılmadan edemiyoruz. Keiji Inafune’nin Rockman olarak yarattığı karaktere bakan Marici, “bu ne lan çocuklar sevmez bunu” diyerek Mega Man’i uyduruyor, Capcom Japonya da “e peki madem” diyerek müsaade ediyor. İyi ki de ediyor. Mega Man kesinlikle Rockman’den daha sağlam ve çekici bir isim.

 

Trauma Center

06 Trauma

Orijinal Japon İsmi: Super Surgical Operation Caduceus / Chōshittō Kadukeusu

Hangisi Daha Çok Yakışıyor: Eğer İngilizce’de de belli ki Japonca’da olduğu gibi bir “Super Surgical Operation” kelime tamlaması olsaymış, atıyorum Supsorop gibi, o zaman Supsorop Caduceus minvali bir isme belki okey diyebilirdik. Neticede Caduceus zaten tıbbın sembolü, ismi de havalı bir şey. Yalnız öyle bir şey olmadığı, bu ismin de kutuya yazılması gerektiği için, Atlus USA yetkililerini tebrik ediyoruz. Trauma Center çok daha nezih.

 

Ace Attorney

07 Ace Attorney

Orijinal Japon İsmi: Turnabout Trial / Gyakuten Saiban

Hangisi Daha Çok Yakışıyor: Yani Ace Attorney serisi zaten İngilizce’de de çok ismine karar verebilmiş değil. İlk başta Phoenix Wright: Ace Attorney diye çıktılar, sonradan ana başlık Ace Attorney oldu, ama Phoenix Wright’ı da atamadılar, serinin ismi sonradan gelen oyun adlarıyla da baya Meksikalı silah kaçakçısına döndü. Bütün bunlara girmeden işin içinden Turnabout Trial diye de çıkabilirlermiş dürüst olmak gerekirse…

 

Pro Evolution Soccer

08 Winning eleven

Orijinal Japon İsmi: Winning Eleven / Uining Irebun

Hangisi Daha Çok Yakışıyor: Geldik listemizin en garip mensubuna. Garip, çünkü Pro Evolution Soccer serisi, bir dönem Batı’da da Winning Eleven olarak biliniyordu. Daha doğrusu, Amerika’da öyleydi. Avrupa’da ise bir dönem ISS olarak anıldı, sonra ISS Pro Evolution oldu, en nihayetinde uzana uzana Pro Evolution Soccer adını aldı, akabinde Amerika’da da Winning Eleven ismi bırakıldı ve seri tüm dünyada, Japonya hariç, PES oldu. Ama bizim ülkemize vakti zamanında ilk olarak Winning Eleven olarak girdiği için, tercihimiz net. PES de neymiş, “vining” en güzel isim!

 

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.