METAL GEAR SOLID 2: SONS OF LIBERTY

Metal Gear Solid 2 büyük ihtimalle video oyunları tarihindeki en önemli postmodern eserlerden biri. Bakın eser diyorum, oyun demiyorum, bunun sebebi hikayesinin arkasında saklı fikir ve mekanikleriyle birlikte oluşan devasa “meta”. Daha önce yazmıştık uzun uzun.

8. Tanker Girişi

Onu ne kadar özlemiştik değil mi? İlk MGS’den sonra tekrar Snake ile kavuşmak resmen çölde uzun süre yürüdükten sonra lıkır lıkır bir bardak soğuk su içmek gibiydi. Tabii sadece o sudan bir kaç bardak daha olsaydı işler farklı olabilirdi…

 

9. Gift of The Silver Tongue

Liquid’in öldüğünü sanıyorduk değil mi? Hayır. Ocelot’un içinde yeniden doğmasını beklediğimizden değil. Birden bire böyle bir sahnenin içinde hem Ocelot hem de Liquid sürprizi gerçekten fazlaydı, yine bambaşka, garip bir hikayenin içine girmiştik ve akıl sır erdiremiyorduk. Hayaletler gerçek miydi?

 

10. Raiden

Ve öylece, Snake ile buluşmamız birden bire kesiliyordu. Tamamen ilk MGS’deki gibi, hatta aynı şartlarda bambaşka bir oyuna başlıyor, Raiden denilen bu çocukla tanışıyorduk. Neler oluyor ya demeden, birden bire hikayenin ortasına bırakılıyorduk. Kafayı yememek işten bile değildi.

 

11. Iriquois Pliskin

Oyun bunun üzerine bizi Pliskin ile tanıştırıyordu. Dalga geçer gibi Snake’i bambaşka bir isimle, bambaşka bir gözden gösteriyordu. Üstelik bunu bilen bizdik, Jack değil.

https://www.youtube.com/watch?v=DXHoJajKLiE

 

12. Ninja “Yeniden”

Bu noktada artık kafayı yememek çok zordu. Oyun aynı ilk MGS gibi gelişiyordu, hatta artık bir Ninja bile vardı hikayede. Aynı şeyleri söylüyor, aynı şekilde görünüyordu. Hideo Kojima bizimle nasıl bir oyun oynuyordu böyle?

 

13. Fortune

MGS2’nin en ilginç karakterlerinden biriydi Fortune. Kurşunların değmediği, bu yüzden ölemeyen fakat ölümü arayan bu kadın, adeta bir şans meleğiydi. Oyun boyunca onu öldürmemiz gerektiğini biliyorduk fakat içimizden bir ses, Fortune’da görünenden fazlası olduğunu söylüyordu.

 

14. E.E

Emma’nın ölümü değil fakat, Otacon’un gözyaşlarına boğulduğu sahneydi bizi yaralayan aslında. O küçük papağanın “Hal” dediği andan itibaren Otacon’un bütün cesaretini bir kenara bırakıp bir çocuk gibi ağlaması bizde ne gözyaşı bıraktı ne de salya sümük. Bu adam her zaman mı sevdiği kadınları kaybeder?

 

15. O Meşhur “JFK / JD” Konuşması

Video oyunları tarihinde kırılma yaratan tek bir an varsa o da bu andır. Üzerine konuşma yapmaya gerek yok.

https://www.youtube.com/watch?v=b_W4EV-ikJY

 

16. Solidus’un Federall Hall’daki Konuşması

Yine aynı MGS 1’in sonunda olduğu gibi, yanlış kişinin peşinde olduğumuzu gösteren, düşmanın aslında haklı olduğunu bize çatır çatır yansıtan, pişmanlık dolu bir sahne.

https://www.youtube.com/watch?v=sJFlcba7x9Y

 

17. Solid Snake Hayatı Çözüyor

Daha ne diyelim? Bu konuşmada tamamen oyun boyunca üzerimizde oluşan baskıyı çözme amaçlı, çok doğru noktalara değinen ve oyuncu dualshock’u elinden bırakırken biraz nefes alsın diye yazılmış bir konuşma olsa bile, gözlerden yaş getirir, mutluluktan ağlatır.

 

 

 

1 2
Yazar

If I ever woke up with a dead hooker in my hotel room, Matt would be the first person I'd call.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.