Minecraft canavarının duracağını, yavaşlayacağını mı sanıyordunuz? “Elbet bir yerde bu rüzgar diner, bu fırtına biter” mi diyordunuz? Minecraft fenomeni, bir noktada illa ki unutulur gider diye mi sanmaktaydınız? Hiç öyle bir şey mümkün mü? Bir gün bilgisayarlar bitecek, beynimizin içerisindeki çiplerle internete girmeye başlayacağız, hatta öyle ki gerçek dünyayı boşlayacağız ve tamamen sanal dünyalarda yaşıyor olacağız. İşte o gün, Mojang’dan yeni bir oyun duyurusu gelecek: “Minecraft: Beyninizdeki Çip Edition”. Ve ne olacak biliyor musunuz? Biz deliler gibi sevineceğiz.

Minecraft’ı (sadece ve sadece Nintendo konsollarıyla oyun oynayanlar hariç) oynamayan kimse kalmasın diye, Mojang Ağustos ayında üç yeni Minecraft portunun çıkacağını bugün resmi olarak duyurdu. Bu portlar sırasıyla PlayStation 4, Xbox One ve PlayStation Vita için piyasaya sürülecekler. Şimdi eldeki detayları vermeye, Vita sürümünden başlayalım. Vita sürümü, aşağı yukarı PS3 ve Xbox 360 sürümleriyle aynı teknik kapasitede olacak. Sadece online olarak, PSN üzerinden piyasaya sürülecek ve çıktığında PS3 için yapılmış tüm güncellemelere ve eklenen özelliklere sahip olacak. Fiyat olarak 19.99 belirlenmiş. Fakat eğer oyunu PS3’te satın aldıysanız, Vita’da da oynayabileceksiniz, zira oyun Cross-play özelliğiyle gelecek.

1400778163-newminecraft

Xbox One ve PS4 sürümleri için açıklanan özellikler ise aşağı yukarı aynı. İki sürüm de 19.99$ fiyatından, sırasıyla XBL ve PSN üzerinden satışa sunulacaklar. İki sürümün de eğer seleflerine sahipseniz (yani 360 ve PS3 sürümleri) cüzi bir miktar olarak belirlenen 4.99$ karşılığında yeni nesle geçebileceksiniz. Bu upgrade’i yapma hakkınız bir sene boyunca mevcut olacak. PS4 sahipleri PS3 ve Vita sahipleriyle platformlar arası oynayabilirken, Xbox One sahipleri maalesef bunu yapamayacak. Fakat önceki sürümlerde aldığınız DLC skinler ve paketlerin, hepsi olmasa da çoğunluğu yeni nesle sizinle beraber geçecek. Mojang’ın bu iki sürüm için kutulu çıkmaya dair yaptığı bir duyuru yok. Fakat hem Xbox 360, hem de PlayStation 3 sürümleri bir süre sonra raflarda da yerlerini almışlardı. İlla ki bu durum, yeni sürümler de başarılı olursa PS4, Vita ve XB1 portları için de geçerli olacaktır.

E o zaman herkesin aklındaki soruyu biz söyleyelim. Minecraft 3DS ve Wii U’ya da çıkacak mı? Bizce ikisi de gayet mümkün. Mojang hiçbir zaman “hayır, çıkmayacak” demedi. Özellikle Wii U’nun ve 3DS’in ikinci ekranları, Minecraft’e çok müsait olduğundan hayranlar bir süredir bu konuda taleplerini bildiriyorlardı zira. Bize sorarsanız yakında onların da duyurusu gelecektir. Ondan sonra iddia ediyoruz, Commodore 64’e kadar yolu var bunun…

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.