Bu E3’te sektörü yakından takip etmeyenler için pek çok bomba haber vardı: yeni Assassin’s Creed oyunu, Hideo Kojima’nın yeni gizem avı, Spider-Man PS4’ün bombastik görüntüleri; gırla! Ancak sektörün detayına takılanlar, en çok bir yan gelişmeyi umursadılar. O da Fortnite’ın bir geceyarısı operasyonuyla ansızın Nintendo Switch’e çıkmasıyla yaşananlardı.

Evet, hem Fortnite dedim, hem Switch dedim ve bu yazının yetişkinlere yönelik olduğu konusundaki ısrarımı sürdürüyorum. Çünkü işin içinde Minecraft da var.

Yukarıdaki video Minecraft’ın Switch sürümüne gelen Bedrock Update’i duyuruyor. Bedrock, Minecraft’ın Java’yı geriden takip eden diğer konsol sürümlerini aynı zemine oturtma çabasıyla bulduğu bir marka. Çok bir anlam ifade etmiyor, Minecraft treninin ikinci vagonu işte. Mühim olan, ifade ettiği asıl şey ise şu: Artık Xbox kullanıcıları, PC kullanıcıları ve Switch kullanıcıları; mobil platformdaki Minecraft’çılarla birlikte oynayabilecekler. Kim eksik bu listede? Sony.

Geçtiğimiz hafta E3 esnasında Switch’e Fortnite çıkınca da, çıkış duyurusunun önemli bir parçası oyunun ücretsiz oluşu ve çapraz-platform desteğiyle gelmesiyid. PC, Xbox ve Switch kullanıcıları beraber Battle Royale oynayabilecek, hesaplar arasında da geçişler yaşanabilecekti. Kim eksik yine bu listede? Sony. Daha da fenası? Oyunun PS4 sürümüne giriş yapmak için kullanılmış Fortnite hesaplarıyla Switch’e giriş bile yapılamıyordu.

Bunlar birer bug ya da hata değil, Sony ısrarla ve bilinçli bir biçimde cross-platform karşıtı politikalar uyguluyor. PlayStation’ın her doğru kararını alkışladığımız gibi, bu kararını eleştirmek de boynumuzun borcu. Video oyun dünyası yıllardır hayal ettiğimiz bariyersiz ve ortak multiplayer dünyasına doğru koşar adım ilerlerken 1997’de kalmak Sony PlayStation markasına yakışmıyor. Abesle iştigal duruyor. Koca çınar Nintendo bile modern bir top oynamaya başlamışken bu ısrarın neden Sony? N’apıyorsun Sony? Bırakınız çocuklar cross-platform oynasın sayın Sony!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.