Konu:

Beş parası olmayan gariban bir grup dalgıç bir define haritası bulur. Ellerindeki azıcık paralarını birleştirerek ortak deniz altı kiralama işine girişiler ve bir maceraya atılırlar.

51VN++3Y2WL._SL1000_

Amaç:

Derinlerdeki değerli hazineleri toplayıp deniz altına geri getirerek 3. raundun sonunda toplam değeri en çok hazineyi çıkarmış oyuncu olmak.

Nasıl oynanır?

Deep Sea Adventure’da bir raunda başladığımızda deniz altımızda toplam 25 hava var, bu havanın bitmesi veya tüm oyuncuların deniz altına dönmesi o raundun bitmesi anlamına geliyor. 2 zarımız var. Zarlar 1-3 arasındaki değerlere sahip. Oyuncular turlarında zar atıyor ve attıkları zar kadar ilerliyorlar. Vardıkları noktada 3 hareketten birini seçiyorlar. Hiçbir şey yapmamak, vardıkları noktadaki hazineyi almak (ve alınan hazine yerine bir boş yer işareti koymak) veya daha önceki turlarda almış oldukları hazine ile değiştirmek. Hazineler derine indikçe daha iyi değerlere sahip oluyor. En baştaki hazinelerin puanları 0-3 arasındayken 4 numaralı hazinelerin altında 14-15 sayılık puanlar sizi bekliyor. Tabii o kadar derine inmeye cesaret edebilirseniz.

pic2442217

Bu noktada soracağınız soru “Peki neden tüm hazineleri almayayım?” olabilir. Çünkü sıra size geldiğinde kaç hazine aldıysanız o kadar hava düşüyoruz denizaltından. Ayrıca bu hazineler sizi yavaşlatmaya başlıyor, bir nevi handikap olarak çalışıyorlar. Elinizde 2 hazine varsa ve o tur 4 attıysanız sadece 2 ilerleyebiliyorsunuz. Oyuncular her tur zar atmadan daha derine inmeye devam mı edecekler yoksa yönlerini değiştirerek yukarı çıkmaya mı başlayacaklar karar vermek zorunda.

Eğer denizaltında ortak kullandığımız hava biterse ve siz hala denizdeyseniz o zaman aldığınız hazineleri atarak yukarı çıkmak zorunda kalıyorsunuz. Attığınız hazineler en dibe çöküyor ve sıranın sonunda 3’lü bir sıra oluşturuyor (tüm oyuncuların hazineleri sondaki bu 3 noktaya eşit oradan dağıtılıyor). Yeni raunda başlamadan önce yer tutucu olarak koyduğumuz işaretler kaldırılıyor. Yani her raund yolumuz biraz daha kısalmış oluyor!

Genel İzlenim:

Oyunda oyuncular arasında inanılmaz bir etkileşim var. Yaptığınız hareketler tüm grubu etkiliyor, bu nedenle diğerleri ne yapıyor yakından takip etmeniz lazım. Şans önemli bir etken olsa da oyunun gidişatını takip ederek taktik yapmanız mümkün.

Oyun neredeyse ufak bir parti oyunu, hiç oyunlarla alakası olmayan arkadaşlarınıza 5 dakika içinde anlatıp oynamaya başlayabilirsiniz. İlk oyununuz biraz karambol geçebilir ama ilk oyunun sonunda “tamam çözdüm bu oyunu, bir sonraki oyun şöyle bir taktik yaparım” gibi bir ampul yanacak.

Deep Sea Advanture minicik bir kutuda geliyor bu nedenle oyunu her zaman montunuzun cebinde veya çantanızda taşımak çok kolay. Tüm bu özellikler oyunu kesinle alınması gereken bir oyun haline geliyor.

Karmaşıklık Seviyesi: Kolay

Oynama Zamanı: 30 Dakika

Öğretme Zamanı: 3 Dakika

Puan: 9/10

Kurallar: Oldukça iyi açıklama yapılmış bir kural kitabı, ilk okumada tüm detayları ve mekanikler anlaşılıyor.

Dil Gereksinimi: Dil bağımsız.

Tasarımcı: Jun Sasaki

Yazar

Güncel masa üstü oyunları takip etmek için: https://instagram.com/egetunca Sorularınız için: egetunca@gmail.com

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.