5. Yemen

6

Uncharted 3’ün kapağında, Nathan Drake’i çöllerde gördükten sonra benim içimi dev bir merak kaplamıştı. Zira burada karşımızda üçüncü oyununda da farklı bir istikamete giden bir oyun vardı. İlk oyun Amazon ormanlarını mesken bellerken, ikinci oyun Tibet’in karı kışına bizi sokuyordu, şimdi de üçüncü oyun çöllere Mecnun gibi vuracaktı. Ama ne yalan söyleyeyim, tüm bu gazıma rağmen Yemen kadar keyif verici, mutluluk verici bir şey beklemiyordum o kapağın altında. Hoşnut bir vaziyette şaşırdım!

 

4. Drowned City

7

O döneme şahit olanlar hatırlar, Uncharted: Drake’s Fortune çıktığı esnada PS3 biraz sendelemekteydi. Herkesin de dudağında aynı cümle vardı, “ya PS3 çok karışık makineymiş, kodlaması çok zormuş. Konsolun potansiyeli kullanılamıyor”. Bu geyiği resmen elinin tersiyle iten (en azından o dönem ittiğini sandığımız) oyun, Uncharted oldu. Spesifik olarak da, Naughty Dog’un “bakın nasıl su yapıyoruz” diye şov yaptığı muazzam Drowned City bölümü. Şimdiki gençler anlamaz, o zaman Nathan’ın suya girdiği yere kadar ıslanması, müthiş bir gelişmeydi.

 

3. Atlantis of the Sands

8

Tüm Uncharted tarihinin en sükseli, en orijinal, en nevi şahsına münhasır lokasyonlarından birini ilk üçe almasak, dev haksızlık olurdu bunu kabul etmek lazım. Dedik ya, Uncharted’ın yükseleni orman, Uncharted 2’ninkisi kar kış ise, Uncharted 3’ün gönlümüze bastığı mühürde de bol bol kum vardı. Yalnız o kumun ortasına bir de mitoloji yerleştirdiler ki, resmen gözümüz şenlendi. Bir çölden ne çıkabilir ortalama bir Uncharted oyuncusunu ihya edebilecek? Aha bu çıktı.

 

2. Borneo Caverns

9

Uncharted 2’nin dördüncü bölümünde, Marco Polo’nun güncesini takip ederek girdiğimi bir mağaraydı Borneo Caverns. Dürüst olmak gerekirse, bölümün tümünü dahi oluşturmuyordu. Yalnız, mavi reçineyi yakarak oluşturduğumuz meşaleyle geziyorduk ya her yerdi? İşte Naughty Dog’un dehası orada yatıyordu. Standart bir bölümü, bu kadar basit bir ışıklandırma tercihiyle bir anda unutulmaz, atmosferi soluklanabilecek kadar yoğun, nokta atışı bir anıya çevirmişlerdi. Sırf bundan, yani Naughty Dog’un bu meziyetini sembolize ettiğinden, listemizde buraya koyduk.

 

1. İstanbul Sarayı

10

Helbette taraflıyız, helbette! Nasıl olmayalım? Sen adını “Palace of Istanbul” koymuşsun, ama Topkapı devşirmesi bir yer bu, belli. Üstüne üstlük bir de oyununu -gayrı resmi olarak başa bir tren sekansı atsan da- buradan açıyorsun. Muhafızlar falan Türkçe konuşuyorlar kendi aralarında. Biz nasıl bir “en iyi Uncharted lokasyonları” listesi yapıp da, listenin tepesine burayı koymayalım? Mesele bizi ne kadar ihya etmesi değil mi zaten? E o zaman, bir numara belli!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.