Pokémon Go, neresinden bakarsanız bakın, büyük bir başarı. Bu kadarında mutabıkız değil mi? Elbette öyle. Pek çoğumuz günlük rutinine oyunu dahil etti; pek çoğumuz için günlük rutin bu oyun yüzünden değişti. Bu başarının Pokémon’un fikren sahibi Nintendo için ne ifade ettiğini de konuştuk daha önce. Maddi anlamda ciddi bir sıçrama yaptı Nintendo borsada. Oyunu bizzat kendisinin yapmadığı öğrenilince biraz düştü ama, yine de Japon firma uzun yıllardır görmediği bir bahar içerisinde.

Peki bundan sonra? İşte bu kritik soru, bugün de bunu cevaplandırmak için buradayız. Bleeding Cool‘un haberine göre, Nintendo Pokémon Go’nun başarısını milat olarak konumlandıracak. Bildiğiniz gibi Japon firmanın geliştirmekte olduğu yeni bir konsolu var: NX. Kendisi hakkında çok fazla şey bilinmiyor, ancak yakında duyurulması ve bir şekilde mobil ve ev konsolu platformlarını birleştirmesi bekleniyor. NX’in geliştirici kopyaları, ünlü stüdyolara gitti bile.

pokemon-go-nick_statt-screenshots-3.0

Peki Pokémon GO bunun neresinde? Şöyle: Nintendo GO’nun başarısından sonra, iki karar almış, ikisini de iç ekiplerine talimat olarak iletmiş Bleeding Cool’un haberine göre. İlki, mobil oyunları arttırmak. Bu zaten Nintendo’dan yıllardır beklenen bir şeydi, ancak rahmetli Satoru Iwata CEO iken bunlara karşı olduğundan, adım atılamamıştı. Şimdi Pokémon böyle başarılı olunca, Nintendo diğer fikri mülklerini de mobil pazara çıkartmak istiyor. Nedir onlar? Mario desek, Zelda desek, Donkey Kong desek, Metroid desek; Metacritic’in son on beş yılda çıkan oyunlar listesinde zirveyi paylaşan isimler desek…

Peki ikinci talimatname ne? Augmented Reality’yi oyunlar yedirmek. NX’in bir mobil elemente sahip olacağını söylemiştik anımsayacağınız üzere. Bu mobil elementin içerisine AR sokmak istiyor Nintendo. AR dediğimiz şey, Pokémon’un üzerine kurulu olduğu şey, gerçekliği kullanan oyunlar. Niantic’in önceki oyunu Ingress gibi. Bizce bu iki karar da çok makul ve çok yerinde. Bizi de dev heyecanlandırıyorlar. Siz ne alemdesiniz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.