Neden hiç Nintendo filmi çekilmiyor diye merak ettiniz mi? Ratchet & Clank’den tutun, Mortal Kombat’a, Angry Birds’den Minecraft’a kadar alakalı alakasız her oyun bir beyaz perdede şansını denemek üzere yola çıkarken; neden şöyle güzel bir Legend of Zelda filmi gelmiyor, ayarında bir Metroid dizisi çekilmiyor, bir Mario çizgi filmi bile yok?

Nintendo 2

 

Bunun sebebi, 1993 senesinde çekilen inanılmaz korkunç Super Mario Bros filmi. Başrollerinde sırasıyla Mario ve Luigi’yi oynayan Bob Hoskins ve John Leguizamo’nun hiç laflarını sakınmadan “Hayatımın en kötü rolüydü” dediği, içindeki herkesin üzerine tövbeler ettiği ve yapım süreci inanılmaz sancılı geçmiş bu film, bugün hâlâ gelmiş geçmiş en kötü filmler arasında gösteriliyor. Nintendo bu berbat tecrübe yüzünden sinemadan tövbe etti yıllar önce. 22 yıldır da bu tövbesinden dönmedi.

Bugüne kadar. Geçtiğimiz vakitlerde yayınladıkları bir raporda, Fortune ilginç bir detay fark etti. Firmanın geleceği ve gidişatıyla ilgili durumun ele alnıdığı rapor, bir yerde “Nintendo fikri mülkleriyle ilgili video oyunu işinin dışında daha aktif bir tutum ele alınacak, bunun içerisinde görsel içerik üretimi ve karakter ürünleştirilmesi de var” gibi bir cümle geçiyor. Bu cümle, açıkça, “dizi film neyse bakacağız, karakterleri de sağa sola ödünç verebiliriz” demek.

Super Smash Bros

 

Son şey zaten biraz biraz yapıyorlardı, Wreck-It Ralph’teki Bowser olsun, Pixels’daki Donkey Kong olsun… Ama ilk kısım, çok daha kritik. Nintendo’nun elinde inanılmaz bir karakter genişliği var, ve arada çıkan Pokemon filmleri haricinde bunu hiçbir zaman beyaz perdeye aktarmayı denemediler. Pokemon’un inanılmaz başarısı dahi kıpırdatmadı onları. Bu da bana yıllardır deli saçma gelmiştir. Evet, Kirby ve Mario’dan canlı film çıkmaz. Ama Metroid’den çıkar be Nintendo? Zelda’dan çıkar? Fire Emblem’den harika Avatar benzeri bir animasyon dizi çıkar mesela? E artık yap bunları be Nintendo’cum, çok bekledik, artık üzme bizi!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.