Size biraz bu işin mutfağından bilgi vereyim: Film stüdyoları, oyun şirketleri, televizyon kanalları, aklınıza ne gelirse; PR departmanları çalıştırırlar. Bu departmanlar da sağa sola basın bültenleri atar. Genel amaç, duyuruyu olabilecek en berrak şekilde basın mensuplarına aktarmak ve onların dikkatini çekip, haber yapmalarını sağlamaktır. Genel olarak beyanlar, demeçler de böyle işler. Bunu niye anlatıyorum? Çünkü az evvel, gerçekten de akıl sır erdiremediğim bir basın bültenini gördüm.

Basın bülteninden gelen demeci, Deadline paylaşmış. Öncesinde haberi verelim: Mirror’s Edge dizi oluyor. Evet, ilk oyunu 2007 yılında çıkmış olan, satışları çok da iyi olmadığı için zaten ikincisinin gelmesi neredeyse on yıl sürmüş¸ kült takipçi kitlesi haricinde öyle çok da fazla kitlelere ulaşamamış; her şeyi geçtik, çok da orijinal bir hikayesi de olmayan bu oyun, Endemol Shine Studios tarafından dizi hâline getiriliyor.

02 Mirror's Edge

Peki bize çok acayip gelen demeç ne? Endemol Shine Studios’un başkanı Sharon Hall, şunu demiş: “Mirror’s Edge’i küresel TV seyircisi için bir hanedan olarak görüyoruz. Güçlü bir kadın ana karakteri var. Çılgıncasına tutkulu bir hayran kitlesi var. Ve Electronic Arts’ın harika bir iş çıkartarak oturttuğu küresel bir markası var”. Bakın, bu Hall’ın “ben buraya neden çıktım” başlıklı konuşması. Mirror’s Edge’i neden diziye uyarlamaya karar verdiklerini ve bir TV dizisi olarak neden merakla beklememiz gerektiğini anlatması gerekiyor. Ve seçtiği sebepler bunlar.

Birincisi, güçlü bir kadın karakteri olması, ne alaka? Oyun dünyasında bu nadir bulunan bir şey de, dizi dünyasında değil ki? Çılgıncasına tutkulu bir hayran kitlesi kısmı da, yani… Çok çılgınca olsaydı da, on sene bekletmeseydi EA devam oyununu? Aynı şey, “oturttuğu küresel marka” kısmı için de geçerli. Bunların hepsi, inanılmaz korkunç bir gerçekten kaçmak için uydurulan şeyler aslında, o da şu: Bizim ekmeğe sürülecek orijinal fikrimiz yok. O yüzden de telifini en ucuza kapabildiğimiz hazır fikre yürüdük. Yani allasen, Mirror’s Edge dizisi nedir ya?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.