No Man’s Sky çok acayip bir oyun. Çok acayip bir de hikayesi var. Yapan ekibi saysanız, iki elinizden fazlasına muhtemelen ihtiyaç duymayacaksınız. Başını çeken elemanlar şirketi EA’den çalışarak kazandıkları parayla aldığı evi satıp, bunun açıklamasını da “kirli paraydı o” diye yapacak tipte insanlar. No Man’s Sky konusunda ciddi bile değillerdi Geoff Keighley onları “Abi gelin, gösterin oyununuzu” diye darlayana kadar.

Şimdi ise kendileri 2016’nın en merakla beklenen oyununun arkasında buldular. Ve elde ettikleri başarı gerçekten inanılmaz. Bakın, o malum ödül töreninde ilk defa duyurulduğundan beri No Man’s Sky’ı düzenli olarak en merakla beklenen oyunlar listeme sokuyorum; ancak ben bile bu kadar büyük bir başarı beklemiyordum. No Man’s Sky, anavatanı İngiltere’de resmen rekorlar kırarak girdi piyasaya.

06 No Man's Sky

Baştan söyleyelim, bu rekorların hiçbiri dijital indirmeleri hesaba katmıyor. Safi kutulu satış bunlar. Ve bu hâliyle bile inanılmaz. Çünkü No Man’s Sky, Sony’nin Birleşik Krallık’ta gelmiş geçmiş en büyük çıkış hasılatı yapan yeni IP’si. Gelmiş geçmiş en büyük Sony çıkışı olmasının önündeki tek engel de Uncharted 4. Üstüne üstlük, Birleşik Krallık satışları söz konusu olunca, Sony platformlarında en iyi çıkış yapan yeni fikri mülkler arasında da beşinci. Gelmiş geçmiş diyoruz, PS1, PS2 falan da var burada. Üstelik dijital satışlar dahil değil!

Peki Birleşik Krallık’ta bu kadar satmasının sebebi ne? İki şey. Birincisi, orası Hello Games’in anavatanı. Elbette özel bir pazarlama taktiği kullanılmış, Britanya’lıların gönül tellerine dokunulmuştur. İkincisi ise biraz daha eski. İngiltere’de acayip namı olan bir oyun var, sorsanız 80’lerde çocuk olmuş herkes ezbere haykırır adını: Elite. Elite No Man’s Sky’ın bir anlamda fikir babası, atası. O yüzden de insanlar muhtemelen rahat bağlantı kurdular… Ama Allah için, bu rekorlar ne? N’aptın sen Hello Games?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.