Tek kişilik oyunlar sonsuza kadar sürerler. Hayır, hikayelerinden söz etmiyorum. Bizzat varlıklarını anlatıyorum size. Tek kişilik oyunlar bir kere dünyaya geldiler mi, bir daha gitmezler. Rafınıza koyar, indirip indirip tekrar kurarsınız. Yapan stüdyo iflas mı etmiş; dağıtımcı kepenk mi kapatmış, yayıncı ve marka arasındaki lisans anlaşması mı bitmiş? Size ne ki? Siz oyuna sahipsinizdir artık. Dilediğiniz kadar tekrar oynayabilirsiniz. İnisiyatif size aittir.

Ama MMO’lar böyle değillerdir. Oyunun kendisi bir sunucu üzerinden oynandığı için, biri gelip de sunucuların şalterini kapattığında dünya da uçup gider. Bir daha o diyara giremezsiniz. Ancak biri tutup oyunun client dosyalarını alıp; kendi sunucusunu çalıştırıp korsan bir hizmet sunarsa görebilirsiniz sevdiğiniz şehirleri, ülkeleri, düşmanları ve dostları. Ama o zaman da aylarca üzerinde uğraştığınız karakteriniz gitmiştir. Loncanız yoktur artık ortalıkta. Achievement’larınız toz olmuştur. Tadı aynı olmaz.

Biz bugün bu kepenk kapatan oyunları ele alalım istedik. Eğer bu MMO’ları vaktinde denediyseniz, şanslısınız. Zira hiç bulaşmamış olanlar o dünyaların nasıl yerler olduklarını, içlerinde bulunanları, bünyesinde yaşananları asla bilemeyecekler. Şayet hazırsanız, gelin başlayalım ölü dünyaları anmaya. Buyurunuz efendim!

 

Auto Assault

Auto Assault

Listemizdeki en cafcafsız oyun, aynı zamanda belki de en nevi şahsına münhasır MMO’lardan biriydi. NCSoft’un büyük 2000’ler ortası MMO atılımının bir meyvesiydi. O senelerde her eline para geçiren yapımcı bir MMO yapmaya girişiyor, rakiplerinden de kendini özel bir iki şeyle ayırmaya çalışıyordu. Auto Assault’ın ayrıldığı nokta, meselenin ekseriyetle arabalar üzerinden geçiyor olmasıydı. Mad Max vari bir dünyada, arabanızla oynayıp arabanızla savaştığınız bir oyundu Auto Assault. İlginç bir konseptti, denemeye değerdi. Gelin görün ki ömrü uzun olmadı.

 

City of Heroes

City of Heroes

Aah ah. Bu listeyi gidişine üzüldüğümüz oyunlar olarak kurgulasak ve liste şeklinde yapsak, muhtemelen bir numaraya açık ara City of Heroes’u koyardık. City of Heroes muazzam bir oyundu. Muazzamdı yani. Şimdilerde onun bıraktığı meşaleyi –aynı firmanın oyunu– Champions Online ve Sony’nin iyi götürdüğü DC Universe Online taşıyor, ama gelin görün ki ikisi de ne hikmetse City of Heroes’u özel yapan o gizemli sosa sahip olmaktan uzak gözüküyorlar. Bir başkaydı yani City of Heroes. Çok özletiyor kendini hayırsız…

 

Earth and Beyond

Earth and Beyond

Bu listede çok fazla WoW-Öncesi MMO yok. Nedendir bilinmez, WoW öncesi dünyanın büyük MMO’ları bir veya öteki şekilde hâlâ devam edebiliyorlar. Mesele öncü olmaları, yenilik sunuyor olmaları, ya da sadık hayran kitleleri diyeceğim ama; bu savımı da Earth & Beyond yanlışlıyor. Westwood’un geliştirdiği ve EA’in yayınladığı bu bilim-kurgu MMO’sunda saydığımız her şey vardı. Üstelik, benim hatırladığım ilk bilim kurgu MMO’lardan da biriydi kendisi. Fakat çıkışından tam iki yıl sonra kepenkleri kapattı, milletin içinde bıraktığı ukteyle uçtu gitti sanal diyardan.

 

Free Realms

Free Realms

Bir gün olur da en hakkı yenmiş MMO’lar diye bir liste yaparsak, bilin o gün Free Realms’ten tekrar bahsedeceğiz. Sony’nin bundan yaklaşık beş altı yıl önce galasını yaptığı Free Realms, çocuksu görüntüsünden olsa gerek; MMO kitlesi tarafından pek bir hor görüldü uzun süre. Gelin görün ki volkanik bir yükseliş de yaşamıştı aslında. Çıkışından bir yıl sonra 10 milyon kullanıcı tabanı vardı; ilk büyük F2P MMO’lardan biriydi ve içinde yapacak şeyler asla bitmiyordu. Sonra yavaş yavaş kullanıcı tabanı zayıfladı, Sony de en sonunda geçen sene finalini yaptı Free Realms’in. Yazık oldu be!

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

3 Yorum

  1. Konu MMO’dan açılmışken artık Warhammer Fantasy gelmesin piyasalara… Olmuyor işte WoW piyasada oldukça yürümüyor. 40K yaptınız da her türlü desteği vermedik mi nedir WHFantasy merakı? 🙂

  2. DCU Online’ın City of Heroes tadı vermediğine katılmıyorum. Her ne kadar uzun süredir oynamasam da DCUO bence en hakkı yenen MMO’lardan. Hem oynanış olarak çok başarılı, hem de DC Universe içinde olduğunuz için daha bir havaya giriyorsunuz. (Bu arada PC’de oynadım sadece, diğer platformlardaki verimini o yüzden öngöremiyorum.) Dip not: Çok anlamam MMO’lardan, single player bi insanım ben.

    PS: Matrix gibi bir fikrimülk varken, konsepte bu kadar uygunken nasıl olur da başarılı bir Matrix oyunu olmaz, inanmakta güçlük çekiyorum. Tasarımlar zaten filmde mevcut, azıcık da konu-görev falan yazıcaksın olacak, inanılır gibi değil.

  3. Batuhan Kaymaz Cevap ver

    Pirates of Caribbean Online da ekleseydiniz fazla kullanıcısı yoktu ama baya sevilen bir oyundu : )

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.