EA’in muhtemelen PlayStation Plus’ın iş modeline bakarak şekillendirdiği, fakat Plus’tan da bir anlamda bir hayli farklı olan (zira aylık ücret mevcut değil), asıl amacı da kullanıcıların bir türlü ısınamadığı Origin’e üye çekmek olan On The House hizmeti, kısa bir süreliğine hepinize güzel bir oyun kazandırmaya kararlı bir şekilde çıktı karşımıza. En son Bejeweled 3’ün bedava olduğu hizmette EA hep yaptığı gibi aniden oyunu değiştirdi (programın olayı bu, ne zaman gideceğini bilmediğinizden, en yakın zamanda girin istiyor) ve yeni oyunu açıklayarak hayranları ihya etti: Dragon Age: Origins.

2009 yılında çıkan BioWare imzalı Dragon Age: Origins’in bu program için seçilmiş olma sebebi açık. Önümüzdeki Kasım ayının sonlarına doğru Dragon Age serisinin üçüncü oyunu Inquisition piyasaya çıkacak. Ondan önce seriyi hiç denememiş kimsenin kalmamasını istiyor olmalı EA. Mantıksız bir hareket değil. Eğer siz de Dragon Age olayına hiç bulaşmamış olan insanlardansanız, belki oyuna sardırmadan önce oyunla ilgili söylediklerimize bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Dragon Age Origins Leliana

“Dragon Age’in temelinde, yadsınamayacak denli kritik tasarım başarısızlıkları yatıyor. Öncelikle pozitif olanı aradan çıkartalım. Dragon Age: Origins’in savaş sistemi, özellikle büyücü olarak oynadığınızda çok yaratıcı ve ilgi çekici bir şekilde ilerlemesi için tasarlanmış. Büyülerin birbirleriyle etkileşime geçmeleri, kalabalık ortamlar / solo düşmanlar şeklinde taktiklerinizin ikiye ayrılması ve Batılı RYO’larda çok rastlanmayan bir şekilde neredeyse DVO-vari bir “Healer-Tank-DPS” ayrımına ihtiyaç duyuyor olmanız, oyunu savaş anlarında çok eğlenceli kılıyor.

BioWare’in tasarımsal olarak eline yüzüne batırdığı şey savaş sistemi değil zaten. BioWare dünya tasarımı, bölgelerin birbirleriyle bağlantısı ve genel olarak seyahat etme mantığını çok kötü tasarlamış uzun süre sonra çıkardığı ilk fantastik rol yapma oyununda. Oyun tek bir büyük bölge, Ferelden’de geçmekte. Açık dünya falan da değil. Diyarın içerisindeki şehir ve kasabaların her biri, ayrı bir “level” vazifesi görüyorlar. İlk sorun burada baş gösteriyor. BioWare şirinlik yapıp, bölümleri birbirleriyle bağlamak istemiş. Örneğin Orzammar’daki bir kız, Circle’a gidip kendisi adına Mage’lik başvurusu yapmanızı istiyor. Eğer siz bu noktada daha önce Circle’ı bitirdiyseniz, biten bölgelere geri dönmek için yegane bir sebep olmadığından, tutup tek bir quest için iki load ekranı çekmek, akıl kârı gelmiyor.”

İncelemenin geri kalanını okumak istiyorsanız, link şurada.

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.