6. Modern Askeri FPS’ler (Battlefield 2 – 2005’den Sonra)
Takipçiler: Call of Duty, Medal of Honor, Rogue Warrior

Battlefield 2

Battlefield 2, 2. Dünya Savaşı FPS’leri arasında modern zamanlara adım atan ilk oyundu. Onu, kısa bir süre sonra Call of Duty takip etti ve bir anda işler karıştı. Modern askeri FPS’ler oyun dünyasının en popüler alt türü oldular. Medal of Honor yeni çocuklara ayak uydurayım derken sendeleyip düşenlerdendi.

 

7. Sanatsal Platform Oyunları (Braid – 2008’den Sonra)
Takipçiler: Limbo, Fez, NightSky

Braid

El çizimi grafiklere sahip, ana kahramanı koca kafalı olan tüm platform oyunlarını “derin” sanmamızın sebebi kuvvetle muhtemel Braid’di. Braid’in XBLA’da inanılmaz satış rakamlarına ulaşıp, herkesi etkilemesiyle bir anda bu tip indie platformlar göz önüne çıkmaya başladılar. İyi örnekleri az, kötü örnekleri ise farkında olmadığınız kadar çoktur bu trendin.

 

8. Free-to-Play MOBA Pastasından Pay Alma Çabaları (League of Legends – 2009’dan Sonra)
Takipçiler: DOTA 2, Heroes of Newerth, Heroes of the Storm

League of Legends

League of Legends, dünyanın en popüler oyunu. Rakamlar da bunu söylüyor zaten. Aynı WoW gibi, insan üstü bir finanssal başarı, beraberinde “ben de koyucam” diye çıkan firmaları getirdi. Activision, EA, Warner Bros., Disney gibi büyük firmalardan, S2, Hi-Rez gibi orta şeker firmalara kadar herkes MOBA masasına bir kere oturdu.

 

9. Sandbox İnşa Oyunları (Minecraft – 2011’den Sonra)
Takipçiler: Terraria, Starbound, Rust

Minecraft

Diablo ve GTA III’ün kendi alt türlerini yaratmasına yetişemeyenler için aynı hikayenin tekrarı 2011’de geldi. Minecraft’ın resmi olarak satışa sunulması ve hemen hemen herkese ulaşan bir fenomen olmasıyla, “Minecraft gibin” oyunlar türedi bir anda. Her türlü varyasyonu da yapıldı. Uzayda, geçmişte, gelecekte…

 

10. Zombie Hayatta Kalma Oyunları (DayZ – 2012’den Sonra)
Takipçiler: State of Decay, How to Survive, 7 Days to Die

y_c5a26863

Bir ArmA II modu olan DayZ, listemizdeki son trendi başlattı. Steam an itibaryle Erken Erişim’de olan DayZ klonlarıyla dolup taşmış vaziyette. Öyle ki bu da kendi başına bir alt tür olma yolunda ilerliyor. Zombili hayatta kalma oyunları oyun dünyasındaki son eğilim noktaları. Sizce bundan sonrakiler ne olacak?

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.