Para nitetin kullandığımız düğmeler!
Para yerine geren düğmeler!

Patchwork oyun kutu oyun dünyasında haylice ün yapmış Uwe Rosenberg’ün nadir kısa ve iki kişilik oyunlarından biri. Tasarımcının bu oyunu aslında daha soyut bir oyun, Patchwork’ün teması yorgan dikmek değilde arabaları park alanına yerleştirmek olabilirdi. Buna rağmen Patchwork oynadığım en keyifli soyut oyunlardan biri.

Patchwork’te her oyuncunun kendine ait oyuncu tahtası var (bunlar bizim boş yorganlarımız) bu tahtayı da olabilidiğince iyi şekilde doldurmaya çalışıyoruz. Ortada duran süre takip tahtasının etrafında değişik boyut, fiyat, zaman ve şekillerde parçalar var. Oyuncular sıraları geldiğinde piyonun bulunduğu yerin üç uzaklığına kadar bulunan parçalardan birini alarak tahtalarına ekliyor veya zaman tahtasında ilerleyerek para alıyorlar.

Çok güzel derli toplu bir oyuncu tahtası!
Çok güzel derli toplu bir oyuncu tahtası!
pic2342954_md
Zamanı, bonus 1×1’lik parçaları ve gelir zamanlarını takip ettiğimiz tahta.

Patchwork’ün sıra sistemi zaman sistemine bağlı. Aldığınız her parçanın üstünde bir zaman miktarı var (2-3-5 gibi gibi). Parçanızı aldıktan sonra tahtada ilerliyorsunuz, ve hala diğer oyuncunun önüne geçmediyseniz tekrar oynuyorsunuz. Yani sıra her zaman zaman tahtasında geride olanda oluyor. Bu da alacağınız parçanın zaman değerini oldukça önemli kılıyor. Mesela arka arkaya 3 el oynamak gerçekten çok değerli olabiliyor.  Tabii biraz hızlı hareket etmek istediğiniz durumlar da olmuyor değil. Oyunda her düğme ikonunu geçtiğinizde yorganınızın üstündeki düğme sayısı kadar para alıyorsunuz. Her kare parçasını geçtiğinizde bu parçayı alıyorsunuz. Bu kare parçalar oyundaki 1×1’lik tek parçalar o yüzden almak oldukça önemli.

Patchwork’te dikkat etmeniz gereken başka bir konu yerleştirdiğiniz parçaların nasıl oturdukları. Oyun sonu puanınızı toplam paranız’dan yorganınızdaki her boş alan için -2 para çıkartarak hesaplıyorsunuz. Yani oyun sonunda 20 parası olan ama tahtasında 12 boş yer olan biri oyunu -4 puanla bitiriyor! Ayrıca oyunda 7×7’lik bir alanı eksiz dolduran ilk kişi ekstra 7 puan alıyor.

  • Oyuncu Sayısı: 2
  • Karmaşıklık Seviyesi: Basit
  • Dil Bağımlılığı: Yok
  • Oynama Zamanı: 20 Dakika
  • Öğretme Zamanı: 2 Dakika
  • Yeniden Oynanabilirlik: Parçalar her seferinde rastgele dağıtıldığı için oyun her seferinde farklı oluyor.

 

Yazar

Güncel masa üstü oyunları takip etmek için: https://instagram.com/egetunca Sorularınız için: egetunca@gmail.com

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.