İki firmada da çalışan birinci dereceden akrabası bulunmayan, iki firmadan da zırnık para almamış biri olarak gerçek duygu ve düşüncelerimle söylüyorum: Yaklaşık beş yıldır PES vs. FIFA diye bir rekabet yok. Bir ara vardı. FIFA’nın kendisini baştan yarattığı 2005 sonbaharından PES’in içeriye doğru patladığı 2012 yılına kadar PES ve FIFA gerçek bir kavga meselesiydi. Sonra FIFA her sene üzerine ilerledi. PES her sene biraz daha üzücü oldu.

Son yıllardaki kıpırdanmalar, FOX Engine‘in varlığı ve yaklaşımdaki tutarlılık geleceğe dair ilham vericiydi; fakat aynı dönemlerde FIFA Ultimate Team modunu cilaladı, Journey modunu ekledi, Frostbite kullanmaya başladı ve detaylara gösterdiği özeni her yıl biraz daha arttırdı. Bütün bu kapışma yılları içerisinde PES’in tek büyük bir avantajı vardı. Şampiyonlar Ligi lisansı. En benim diyen FIFA’cı bile maçlara o muhteşem müzikle çıkmanın büyüsünü inkar edemiyordu.

E başlıktan tahmin etmişsinizdir. UEFA bugün Konami ile olan on yıllık lisans anlaşmasının sonlanacağını duyurdu.

PES Champions League

UEFA’nın resmi siteden geçtiği açıklama, bu yıl Kiev‘de oynanacak Final’in ardından Konami olan ortaklığın sona ereceğini belirtiyor. Bundan her mantıklı insan gibi biz de PES 2019‘un Şampiyonlar Ligi lisansı olmadan piyasaya sürüleceği çıkarımında bulunduk. UEFA Konami ile olan ortaklığından iyi bahsederken, lisanslama konusunda atacakları bir sonraki adımdan söz etmedi. Elbette herkesin aklında aynı soru: Haklar FIFA’ya gider mi? Çünkü PES’in halihazırda en büyük sıkıntılarından biri yeterince lisanslı takıma sahip olmamaları. FIFA Şampiyonlar Ligi’ni alırsa, bu konuda tartışmayı iyice kapatır. Zaten maddi sıkıntılarla boğuşan Konami de birkaç seneye elveda der meşhur futbol serisine.

Elbette FIFA’ya gidip gitmeyeceğini henüz bilmiyoruz. Fakat açıklamanın zamanlaması manidar. Gerçekten manidar. E3’e bir iki ay var ve FIFA 19, yüzde 99 ihtimalle bu E3’te tanıtılacak. Pazarlama açısından Şampiyonlar Ligi’ni aldıklarını E3’te açıklayacaklarsa, artık Konami’de olmadığını kamuoyuyla paylaşmanın en mantıklı tarihi Mart – Nisan ayları. Öte yandan, UEFA’nın adı FIFA olan bir oyuna alt lisans gitmesi de akla kâr olmayabilir. Belki üçüncü bir şirket ile yarışa sol kulvardan katılacak özel bir UEFA serisi için anlaşırlar. Örneğin Ubisoft? Neden olmasın?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.