Düzenlenebilir Genetik Kodlar

plague-inc-12-700x393

Bir virüs türü için toplamda beş çeşit kategori bulunur. Bu kategorileri, oyunları kazandıkça açmanız mümkün oluyor. Özel hastalık türlerinde ise bu kategorilerin değişmesi ve o hastalığa göre seçenek gelmesi de cabası.

  • Oyun sırasında patlattığınız kırmızı, sarı ve mavi balonlara etki edecek genetik kodlar.
  • Bulaşma yollarına özel hava, kara ve su şeklinde değişen ve hatta kapanan sınırların size etki etmemesini sağlayan genetik kodlar.
  • Hastalığınızın mutasyon, bulaşma ve bakterisel yetilerini açabilmek için sahip olmanız gereken DNA puanlarının artıp azalmasına yarayacak genetik kodlar.
  • Hastalığınızın mutasyon, bulaşma yolları ve bakterisel yetilerine kolaylık ya da zorluk sağlayacak genetik kodlar.
  • Hastalığınızın karasal, sıcak, soğuk, nemli gibi iklimlerde etkili olmasını, şehirsel ortamlarda kolay yayılmasını ya da bütün ortamlara uyum sağlamasını sağlayan genetik kodlar.

 

Nasıl Oynanır?

Plague-Inc-3.5-Stars

Oyuna başlarken öncelikle bir hastalık türü ve zorluk derecesi belirlemelisiniz. Ardından hastalığınıza bir isim verebilir ya da rastgele bir ismin oyun tarafından konulmasını seçebilirsiniz. Varsa uygulayabileceğiniz genetik kodları seçip oyuna başlayın. Önünüze çıkacak dünya haritasında size söylenen ilk komut bir ülke seçmeniz yönünde olacaktır. Hastalığınızı yaymaya başlayacağınız ülkeyi dikkatli seçmeniz çok önemli bir husus, zira gelişmiş veya ekstrem iklim koşullarına sahip ülkeler genelde en zorlayıcıları olur.

Oyun başladığında sarı -turuncu da diyebilirsiniz- ve kırmızı olmak üzere iki çeşit baloncuk çeşidiyle karşılaşacaksınız. Yayılmaya başladığınız ülkede bulaşıcı oldukça sarı baloncuklar artmaya devam ederken, daha önceden hiç ulaşamadığınız bir ülkeye de bulaştırdığınızda kırmızı baloncuklardan çıkma ihtimali artar. Yalnız kırmızı baloncuklar bir ülkeye yalnızca bir kereye mahsus olmak üzere çıkarlar, sarı baloncuklar ise devamlı olarak çıkabilirler.

Bu baloncuklara tıkladığınızda kazanacağınız DNA puanları, ekranınızın sol alt köşesinde birikmeye devam edecek ve bu işlem devam ettikçe, bu puanlarla hastalığınızı geliştirmeniz mümkün olacak. Bulaşma yolları, mutasyon ve bakterisel yetiler menülerinden alabileceğiniz özelliklerle hastalığınızı daha hızlı geliştirebilirsiniz.

8574400_f520

Bu oyunu oynayanların genel ve en işe yarayan stratejisi “gizlice yayıl, bir anda öldür” şeklinde. Hiçbir mutasyonsal ve ölümcüllük yetiyi aktivite etmeden tüm dünyaya yayılan oyuncular “dünyada hiç sağlıklı insan kalmadı” kutucuğuyla karşılaştıktan sonra, ölümcül mutasyon semptomlarını bir anda aktivite ederek dünyada fazlasıyla hızlı bir ölüme sebebiyet verir ve sonuç da insanlığın yıkımı olur. Aynı zamanda da öldürdüğünüz belli miktardaki insan için de tedavi için kat edilen sürecin yavaşlamasına neden olursunuz, ki bu da size kolaylık sağlar.

Oyun sırasında tedavi süreci ilerledikçe karşınıza çıkacak bir baloncuk türü daha var: Mavi baloncuklar. Bu baloncuklardan herhangi bir kazancınız olmuyor ne yazık ki, aksine patlatmazsanız tedaviye daha fazla katkısı var (?). Ama yukarıda bahsettiğimiz genetik kodlarda aktif edebileceğiniz bir özellik sayesinde, bu mavi balonlara patlatınca da DNA puanı kazanmanız mümkün oluyor. Tabii bunun için öncelikle o genetik kodu oyunları farklı zorluklarda kazanarak aktif etmeniz gerekiyor.

2012 - 1 (7)

Oyun ilerledikçe kendinize bulaşma yolları, mutasyon türleri ve bakterisel yetiler kazandırdıkça, hastalığınız gelişmeye devam edecek ve DNA puanlarıyla bunları aldığınız menünün alt kısmında yer alan “bulaşma oranı”, “ciddiyet seviyesi” ve “ölümcüllük seviyesi” gibi barların dolmasıyla da hastalığınızın durumunu takip edebileceksiniz.

Oyunda aynı zamanda bir de hız gibi bir seçenek var ki, bu da iki çeşitte ve oyun hızınıza aksiyon katıyor. Oyunun parasız versiyonunda hız özelliği yanılmıyorsam açık değil ama eğer oyunda herhangi bir şey satın alırsanız bu özellik de aktifleşiyor. Hız yanında bir de durdurma seçeneği olan oyun, eğer anneniz sizi bakkala yollarsa “anne bu oyun durmuyor ama” diye üzülmemeniz için fazlasıyla ideal.

It8phAz

Son olarak oyunu oynarken takip etmeniz gereken ve bazen de sırf gırgırına koyulmuş olan gündem haberleri ekranınızda üst köşede belirecek, onlara dikkat etmek ve gözden kaçırmamak bazen oyun stratejiniz için ideal hamle olacaktır. E tabii bir de bütün dünyayı hastalıktan kırmakla uğraşırken, zaman zaman okuyacağınız komik bültenler neşenizi de yerine getirecektir.

Daha en başta dedik bağımlılık yapıyor diye ama oyunu kazandığınız takdirde ise karşınıza çıkacak olan şu görüntü, içinizde yatan minik psikopatın zaferini temsil edecektir.

Plague-Inc-Fungus-iPad-iPhone15

 

Son Not

Oyun iOS ve Android gibi platformlarda bedava olarak elde edilebiliyor, dileyen oyuna yatırım yapıp bazı özelliklere de sahip olabiliyor ayrıca. Aynı zamanda bilgisayarda ve Playstation’da da oynanabilen oyunun bir de masa oyunu versiyonu mevcut. Telefon hariç diğer bütün versiyonlarına belli bir ücret karşılığında erişebileceğiniz oyunun kendi resmi sayfasına yönlendirelim sizi, belki aranızdan satın almak isteyen olur.

Oyun İngilizce diye oynamaya çekinenler için de minik bir ekleme yapalım, telefondaki versiyonunda Türkçe dil seçeneği de mevcut; fakat bu işlevin diğer versiyonlarda olup olmadığından ne yazık ki emin değilim henüz, oyunun diğer üç farklı şeklinden herhangi birine sahip olan ve Türkçe dil seçeneğini fark eden varsa söylemekten çekinmesin.

Eh, biz zaten oynuyorduk, seviyorduk, beğeniyorduk, bayağı da psikopatlaşmıştık ve size de önerelim dedik. Artık oynayıp oynamamak size kalmış. İçinizdeki küçük psikopatı, manyağı ortaya çıkarmak için en ideal oyun Plague Inc için yorumlarınızı bekliyoruz!

1 2
Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.