PlayStation 4 sahibiyseniz, iddia ediyoruz, en büyük sıkıntınızı tahmin edebiliriz. Çıktığında bu güzel siyah kutuyu alıp, evinizin baş köşesine koydunuz. Taptınız, tapındınız. İçinde çıkan en güzel oyunları oynadınız. Until Dawn, Bloodborne, Uncharted 4 gibi münhasırlarına coştunuz. Plus’ın verdiği Rocket League gibi oyunlarla keyiflere kaçtınız. Yayın yaptınız, yayın izlediniz, sosyal hissettiniz kendinizi. PS4’ün suyunu çıkarttınız, çok iyi değerlendirdiniz, ama PS4 hep aynı uyarıyı verdi.

Yeterli depolama alanı kalmadı.

500 GB’lık model alanlar, zaten saç baş yoluyor, duvarlara ağlıyorlar. Ama 1 TB’lık PS4 sahipleri bile bu beladan muaf değil. Çünkü bu iki depolama alanı, ağızda çok kolayca dağılmalarına rağmen pratikte tatmin edici bir işlev ifa etmekten çok uzaklar. Ortalama bir AAA PS4 oyununun kabaca 40-50 GB olduğunu düşünürseniz, üstüne bir de ne hikmetse bütün PS4 oyunlarının bir de lokal dosya barındırdığını hesaba katarsanız, çıplak tabloyla çabucak yüzleşiyorsunuz. PS4’ün kapasitesi dört beş oyun sonra havlu atıyor.

PlayStation 4 Pro

İşte bu sorun en sonunda çözülecek. Dürüst olmak gerekirse, çözdüğü için Sony‘yi can-ı gönülden tebrik ediyor, ancak çözmesi dört yıl aldığı için de inceden kınıyoruz. An itibariyle beta testi başlamış olan 4.50 firmware güncellemesi ile birlikte, PS4’te harici sabit disk kullanımı mümkün olacak. An itibariyle PS4, 3 terabayta kadar harici diskleri destekleyecek gibi gözüküyor, ki bu da 1 TB’lık disklerin fiyatları düşünülünce epey müthiş bir çözüm.

4.50 güncellemesi aynı zamanda arka plana istediğiniz herhangi bir oyun içi ekran görüntüsünü atabilmenize olanak tanıyacak; Xbox One’da olduğu gibi. Doğumundan beri çirkin gözüken bildirim listesi ve son toparlamayla kendine gelir gibi olsa da optimizasyonu hâlâ fena quick menü de şöyle bir cila çekilen alanlardan. Ancak 4.50’nin yıldızının harici disk desteği olduğu belli. Uzun lafın kısası, PS4 sahipleri birer harici HDD’ye yatırım yapsalar iyi ederler. Önümüz açık!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.