Hilesiydi, fake gps’iydi, cartıydı curtuydu derken Pokemon Go hala son hızla oynanmaya devam ediyor. Çoğu oyuncunun sırf bu “oturduğu yerden level kasan” tipteki insanlar yüzünden oynamayı bıraktığını çoğu yerde okusak da, bırakan bir kişi yerine iki yeni oyuncu ekleniyor oyuna son zamanlarda. Böyle olduğunu düşünüyoruz, çünkü oyun Türkiye dışında neredeyse her yerde çıktı sayılır ve bu sayede herkes resmi olarak oyunu bir şekilde telefonlarına indirmiş vaziyette.

pikachu-pokemon

Her geçen gün yeni bir ülkedeki oyuncu sayısını gittikçe katlayan Pokemon Go’nun ilk olarak hangi ülkede yasaklanacağı da uzun süredir bir gırgır konusuydu, hatırladınız mı? İşte ilk fireyi verdik. Geçenlerde yayımlanan bazı haberlere göre bu omur İran’ın olmuş. Güvenlik endişesi nedeniyle oyuna yasak getirdiklerini söyleyen İranlı yetkililer, ülkemizde Pikaçu diye bağırarak camdan atlayan çocuğun yarattığı etki nedeniyle ilk bizde yasaklanır endişelerimizi su gibi alıp götürdü.

Son derece popüler olan bu oyun, Niantic tarafından belirli aralıklarla güncellenmeye devam ediyor ve son güncellemeyle gelen bilgiler sanıyoruz ki ilginizi bir nebze de olsa çekecektir. Niantic’in kendi resmi Pokemon Go sayfasında yayımladığı bilgilere göre 0.33.0 versiyonuyla Android ve 1.3.0 versiyonuyla iOS cihazları için gelen güncellemeler aşağıdaki gibi:

  • Belli bir hız limitinin üzerinde oynamasınlar diye oyuncular için bir diyalog eklendi. Pokemon antrenörlerinin oynamaya devam etmesi için araba sürmediklerini onaylamaları gerekiyor.
  • Curveball (falsolu top) atma konusundaki isabet ettirme konusunda gelişmelere gidildi.
  • “Nice”, “great” ve “excellent” gibi, topu atma şeklinize bağlı olarak kazandığınız xpleri almanızı önleyen hata giderildi.
  • Başarılarınızdaki yanlış madalya resimciğini gösteren hata giderildi.
  • Antrenörlere bir kereye mahsus olmak üzere takma isimlerini değiştirme şansı getirildi. Yalnız Niantic’in uyarısı var, eğer bir öncekinden memnun değilseniz, bu seferki şansınızı bilgece kullanın, zira bir daha böyle bir şans tanımayacaklar gibi.
  • iOS cihazlarındaki oyun içi pil tasarrufu modundaki hatalar düzeltildi.
  • Katıldığınız takımların liderleri olan Candela, Blanche, ve Spark’ın görselleri oyuna eklendi.
  • Son olarak ilginç bir “yakındaki Pokemonlar” menüsü oluşturuldu.

Bunca eklenti ve gelişmeler oldukça umut vaat ederken, size bu gelen özelliklerden özellikle “yakındaki Pokemonlar” menüsünden bahsetmek istiyorum. Zira Reddit’teki kullanıcıların ellerinde bulunan görsellerden gördüğümüz kadarıyla, oldukça ilginç ve kayda değer bir sistem oluşturulmuş. Bu sefer bir patiden üç patiye kadar çıkan bir izleme tekniği olmayacak: Onun yerine aşağıdaki görsellerde yer alan ve hangi Pokestop’ta hangi Pokemon’un yer aldığını gösteren veya biraz daha şehir hayatından uzaklaşıp kırsal noktalara gitmenizi öğütleyen bir menü sistemi olacak. Peki nasıl mı? İşte yakınınızdaki Pokemonlar için geliştirilen izleme sistemi.

1

Göreceğiniz üzere değişen bu izleme sistemiyle, Pokemon bulmak bir önceki pati sistemine nazaran daha kolay olacağa benziyor. Hatta öyle ki, haritanızda göreceğiniz duraklarda, orada Pokemon’un olup olmadığına dair bir işaret görmeniz de mümkün olacak. Şimdiden, pati takip sistemi yüzünden sinirlenen kullanıcıları oldukça sevindiren bu sistem hakkında bizim düşüncemiz de olumlu yönde. Belki biraz daha kolaylaştı diye üzülen olabilir ama yine de oyun serverlarını çökerten pati sisteminden kurtulup da böyle bir şeye geçilmesi güzel bir gelişme. Sahi ya, küçücük patiler serverları çökerttiyse, bu izleme sistemi kim bilir ne yapar Niantic’e? Hayırlısı diyelim ve bekleyelim o halde.

2

Görsellerden karşılaştığımız manzaralar sonucunda sizin yorumunuz nedir, merak ediyoruz vallahi. Güncellemeyle gelen diğer gelişmelere oranla bu takip sistemi oldukça ileri düzeyde bir şey olmuş. Umarız bu sefer ellerinde patlamaz veya patlasa da oyuncuları hüsrana uğratacak bir şeyle sonuçlanmaz.

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.