Hatırlarsanız daha önce sizlerle PS5 ile ilgili gelişmeleri paylaşmış ve yeni nesilde bizleri nelerin beklediğinden şu yazıda bahsetmiştik. İşte o yazıda da kısaca bahsettiğimiz PS5 ile sunulacak olan yeni PS Plus Collection üyelik sisteminde yer alacak oyunların tam listesi yayınlandı. Listedeki oyunlar iyi güzel ama “Biraz daha cömert davransalar fena olmaz mıymış?” diye düşünmeden edemiyor insan.

Microsoft’un Xbox ile yeni nesilde tamamen üyelik sistemine oynadığı ve oyuncular için her geçen gün yeni fırsatlar sunmaya çalıştığı bir gerçek. Sony ise tıpkı PlayStation 4’te olduğu gibi yeni nesilde de konsol ve oyun satışına odaklanmış görünüyor. Bir yandan da PS Plus Collection gibi hediyeciklerle oyuncuyu mutlu etmeye çalışıyor ama bana biraz yetersiz kalmış gibi geliyor. Listede yer alan oyunlar PS4’ün çıkışından en çok öne çıkan büyük oyunlarına kadar tam yirmi oyundan oluşuyor. Sadece konsol özel oyunlar da değil, mevcut neslin öne çıkan ve PS4’ün çok satanlarından olan Batman: Arkham Knight, Mortal Kombat X, Fallout 4 ve Monster Hunter: World gibi oyunlar da bu listede.

Açıkçası başından beri, bir Game Pass alternatifi olmayacağından emindim ama bu liste yirmi değil de şöyle bir kırk ya da elli oyun içerse çok çok daha iyi bir servis olabilirdi. Her oyuna ayrı ayrı belli bir ücret ödemeyi sadece biz yurdum oyuncuları değil, bütün dünya tartışırken, daha zengin bir liste herkesi daha mutlu edebilirdi sonuçta. Bir yandan düşününce de konsollarla yeni tanışan bir oyuncu için PS5 ile Plus üyeliği aldığı anda; God of War, Uncharted 4, The Last of Us, Bloodborne ve Days Gone gibi oyunlara erişebilmek de güzel bir ziyafet sayılabilir. Ancak sistemin devamlılığı açısından bu içerik kısa bir sürede tükeneceğinden, bir noktadan sonra oyuncuya yetersiz gelecektir diye düşünüyorum.

Ayrıca bu listede yer alan oyunların, PS5 ile birlikte geliştirilen “Oyun İçi Yardım” arayüzünü de desteklediğini ve performans açısından bir takım iyileştirmelerin de yapıldığı açıklandı. Şimdi diyeceksiniz ki “PS5’imiz var da Plus üyeliğini düşündük!”, eh siz de haklısınız. Ha olur da aramızdan PS5 almış veya alacak olanlar vardır, onlar için söylemiş olayım: eğer üyelik ücretleri çok fahiş olmazsa ve listedeki oyunları oynamamış iseniz sahip olunası bir mini kütüphane, benden söylemesi. Ayrıca zaman içerisinde Sony bu listeyi daha da büyütecektir, bundan da eminim. Eh, siz ne düşünüyorsunuz? Listedeki oyunlar sizin için yeterli mi yoksa Sony elini biraz sıkı mı tutmuş?

Yazar

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.