5. Uncharted: Golden Abyss

Uncharted Golden Abyss

Açık ve net konuşalım, herkesin bildiğini birbirimizden saklamayalım. Vita’yı ilk senesi içerisinde alan bir, bir buçuk milyon kişi, ya da artık her ne kadarlarsa, bunu sadece ve sadece Golden Abyss için yaptılar. Bakın, sene 2012’ydi, henüz piyasada PS4 ve Xbox One yoktu. En son nesil, o sırada evimizde duran ve içinde Uncharted 2 oynadığımız PS3’lerin nesliydi. Ve bu el konsolu, bu minnacık şey o Uncharted’ı aynen almış, pürüzsüz ekranında oynatıyordu. Dipler düştü, dumurlar yıkıldı Golden Abyss’in karşısında. Ah bir de Sony bunun takibini bir kart oyunuyla yapmasaydı…

 

4. LittleBigPlanet

LittleBigPlanet

LittleBigPlanet’ı LBP yapan şey, online yapısıydı. Yoksa platform kısımları ne çok şaşalı, ne de karşı tarafta Mario varken esamesi okunacak kadar etkileyici bir bölüm tasarımı var LittleBigPlanet’ın. Ama Mario’dan sıyrılıp, kendisini PS efsaneleri arasına yazdırdı, çünkü şiarı çok isabetliydi: “Play. Create. Share.”. Oynadı, yarattı ve paylaştı oyuncular. Bu konseptin Vita’ya cuk oturduğu yer ise Vita’nın muadillerinden sıyrıldığı noktaydı: 3G özelliği. LBP’nin o bağlantılı hissiyatı, Vita’nın devamlı bağlantılı hâliyle çok uyumluydu, o yüzden de LBP Vita’nın alması elzem oyunlarından oldu.

 

3. Gravity Rush

Gravity Rush

Gravity Rush’ı oynamayan Vita sahibi kalmış mıdır? Oyun neredeyse kırk sene kaldı PS Plus’ın Instant Game Collection’ında. Bir noktadan sonra Gravity Rush tamamen PS Vita’nın kendisini sembolize eder hâle gelmeye başladı. Bu haksız bir paye de değildi üstelik. Sony bu nevi şahsına münhasır platform oyununu Vita’nın ücretsiz oyunları arasında bu kadar süre tuttu, çünkü Gravity Rush Vita alır almaz oynamanız gereken ilk oyundu. Hiçbir şey için değilse, konsolun nelere muktedir olduğunu görebilmek için.

 

2. Persona 4 Golden

Persona 4 Golden

Evet, farkındayım, kuralları esnetiyorum biraz. HD remaster’lar, başka platformlara çıkmış olanlar yok demiştim. Ve evet, biliyorum, Persona 4’ün düz versiyonu hem PS2 hem de PS3 için yayınlandı. Ama Persona 4 Golden bir Vita oyunu. Persona serisinin tartışmasız en iyi oyunu olarak kabul ediliyor ve üstelik P4’ten ayrı bir oyun olmayı hak edecek kadar da iyi, gelişmiş ve değişik. Tabii ki bambaşka bir oyun değil ,ama en nihayetinde bu sadece Vita’da yaşayabileceğiniz bir tecrübe ve bu yüzden de burada olmayı hak ediyor.

 

1. Tearaway

Tearaway

Ama listemizin tek bir bir numarası var. Tearaway. Ve inanın, bu listeyi biraz daha erkene çekmemizin tek sebebi bu. Tearaway yakında güncellenmiş bir versiyonuyla PS4 için yayınlanacak ve u zaman kriterlerimiz içine alamayacağız, ama şimdi, bugün, şu saniye itibariyle Tearaway bir Vita exclusive’e ve inanın bana bu kategorideki en iyisi. Sadece ve sadece Vita’da mümkün bir oynanış, sadece ve sadece Media Molecule’un başarabileceği bir alım ve özellikle el konsollarında işe yarayacak bir bağımlılık sebebi. Ezcümle şu, Vita’nız var da Tearaway’iniz yoksa, çok şey kaybediyorsunuz.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Yorum

 1. Ne güzel potansiyeli vardı bunun ya. :/ Şimdi PS4 yancısı olmaktan başka bir işlevi kalmadı. Sony firmalarla adam gibi konuşup her oyunu multiplatform çerçevesinde bu konsola da getirseydi ve üstüne bir de kendi özel oyunlar yapmaya devam etseydi, şu an hala kendi ayakları üzerinde duruyor olurdu. Uncharted’dan sonra ne bir GTA geldi, ne GoW, ne de bir inFamous filan. Yazık oldu…

  • JRPG oynuyorsan ve seviyorsan güzel konsol ben seviyorum sıkılmadan oynuyorum 🙂 Alırken jrpg oynamak gibi bir niyetim yoktu. (Phantasy star online 2 hariç o da batıya gelmedi)
   Gta gow infamous olsaydı efsane olurdu şüphesiz.

   • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

    J-RPG oynuyorsan, bir de PS1 klasiklerine, PSP klasiklerine girerim diyorsan çok sağlam konsol. ama Store’da gezerken bunun yarısı kadar sağlam bir alet olan PSP’ye peşkeş çekilen büyük franchise’ları görünce insanın üzülesi gelmiyor değil. şuraya bir chains of olympus, bir dark mirror, bir liberty city stories yapılsaydı şu an başka bir şey konuşuyor olurduk.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.