5. Burnout 3: Takedown

16 Burnout 3

Lisedeydim. Yeni başlamıştım daha doğrusu liseye. Bir gün arkadaşlarla “PES kafeye” gittik, ama PES oynayasımız gelmedi nedense. Rastgele bir oyun açalım dedik. Bir yarış oyunu vardı, taktık CD’yi PS2’ye. İki buçuk saat sonra kafeye borçlanmış, okuldaki kalan derslerimize yok yazılmış ama felaket tatmin olmuş vaziyette ayrıldık kafeden. Sonra geçen aylar, benim PS2 alıp Burnout 3 oynamak için para biriktirmemle geçen zamanlardır. Burnout 3 öyle bir oyundur çünkü. Size konsol aldırır.

 

4. Shadow of the Colossus

17 Shadow of the Colossus

Oyun dünyasında 90’lar, taşların henüz yerine oturmadığı; ama en azından isabetli bir istikamete doğru yol aldığı yıllardı. Sony cephesinde kıpırdanmalar vardı, oyunların ilk defa ağlatabileceği gerçeği ile yüzleşiliyordu ve oyuncu kitlesinin yaşı kemale eriyordu yavaş yavaş. 2000’ler ise yapımcıların olgunluğun gerçekten ne demek olduğunu çözme çabalarıyla geçti. Bazıları kan ve meme zannetti, ona abandı. Ama doğrusu için aslında onlara örnek konmuştu: Shadow of the Colossus. Team ICO’nun kalp çalan oyunu; yıllar boyunca duygusal, sanatsal oyun ne demek sorularının tek cevabı olarak durdu PS2’nin kütüphanesinde…

 

3. Final Fantasy X

18 Final Fantasy X

Final Fantasy X’i nasıl anlatmalı? J-RYO sevmeyen adamın bile saatlerini çalabilecek bir oyun desek? Tahmin edebileceğinizden çok daha incelikli bir senaryoya sahip olduğunu söylesek? Bugün bile hâlâ harika gözüktüğünü işaret etsek genç oyunculara? Yetmez. Tecrübe etmek gerekir Final Fantasy X’i. Tidus’un bedenine girip, Spira’da bir iki tur atmak gerekir. O muhteşem finali, her oyuncunun en az bir kere tecrübe etmesi elzemdir. Bundan hakikaten eminiz. Kendi başına bir maceradır Final Fantasy X. Bir denemelisiniz.

 

2. Metal Gear Solid 3: Snake Eater

19 MGS 3

Solid Snake, uzunca bir süre PlayStation markasının tek yüzüydü. Metal Gear Solid 1 öylesine başarılıydı yani Sony’nin ilk oyun konsolunda. Sonra PS2’de hatlar karıştı biraz. MGS 2’de yerini Raiden’a bırakmıştı. MGS 3 duyurulunca, ilk olarak Snake geri döndü sandık. Yanılmışız, ama daha tatlı yanılamazdık. Snake Eater’ın ormanına ilk girdiğimiz anı, yıllar geçse de unutmayacağımızı daha o saniye biliyorduk. Kamuflajıyla, müziğiyle, finaliyle, boss dövüşleriyle bir efsaneydi MGS 3. Hâlâ da öyle.

 

1. God of War 2

20 God of War 2

God of War 2’yi buraya koymamızın iki sebebi var. Birincisini öncelikle bir aradan çıkartalım. God of War 2, neredeyse kusursuz bir oyun. Eksiği yok ve işin ilginci, fazlası da yok. Her şey olması gerektiği yerinde. İkincisini ise şöyle anlatalım. God of War 2, PS3 çıktıktan sonra sürüldü piyasaya. Hem Sony nezdinde, hem de oyuncular için PS2’nin veda şarkısıydı. Oyun dünyasındaki tüm taşları değiştiren, tüm rekorları kıran, yaşanabilecek tüm tecrübeleri yaşatan konsola çakılan son bir selamdı. Herkes belki de son kez mağazaya gidip bir PS2 oyunu aldı kendisine. Son kez evine götürdü ve PS2’sine taktı. O son disk için, o son selam için Sony daha iyi bir oyun yayınlayamazdı. God of War 2, bu yüzden listemizin bir numarasında ve kendisini bu yüzden, diğer PS2 oyunlarından biraz daha fazla seviyoruz.

1 2 3 4
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.