10. Gran Turismo 5

11 Gran Turismo 5

Seni ne kadar bekledik be Gran Turismo 5… Önce Prologue’unla geldin, oynadık, tükettik, bekledik. Sonra devamlı ertelenen çıkış tarihlerin engel koydu kavuşmamıza. En sonunda, kesinlikle Gran Turismo 4’ten iyi olmamak kaydıyla, oynadığımız en iyi yarış oyunlarından biri oldun. Grafiklerin, seslerin, araba sayın tek kelimeyle muhteşemdi. Bir de yer yer GT4’ten aldığın upscale görseller, frame rate düşüşleri gibi teknik sıkıntıların olmasaydı…

 

9. Killzone 2

12 Killzone 2

Killzone 2, yanılmıyorsam 2005 E3’ünde ilk gösterildiğinde aklımı başımdan almıştı. Daha önceden hiç böyle bir şey görmemiştikm. Ne? Oyun içi mi olduğu iddia ediliyordu bu görüntülerin? Nasıl yani? Şu an izlediğim bu şey gerçekten bir oyundan mı alınma?

İşte PS3’le hepimiz böyle tanıştık. Sonunda o videonun arkasından tam bir yalan rüzgarı çıktı, fakat Killzone 2 o kadar iyiydi ki, kimse çok uzun süre umursamadı. PS3’ün Halo’su olabildi mi? Tabii ki hayır, ama en azından 360 hayranları Halo’nun lafını ettiklerinde Ps3’çüler sessiz kalmak zorunda kalmadı.

 

8. God of War III

13 God of War 3

Yıllar boyunca PS3’üm olduğunu öğrenen neredeyse tüm arkadaşlarım, eşim, dostum, oyuncu olmayan tanıdıklarım, ahbaplarım bana aynı soruyu sordular: “God of War var mı?” Vardı, hem de nasıl. Şimdi burada içimizi dökelim, dostlar meclisindeyiz: God of War III selefi kadar muhteşem değildi. Ama boss dövüşleri, harika grafikleri, inanılmaz soundtrack’i onu PS3’e özel en iyi 8. oyun yapmaya da hayli hayli yetiyordu…

 

7. Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

14 MGS 4

Resistance’a PS3’ün ilk gerçek hiti dedik. Tools of Destruction’da ilk gerçek klasiğiydi. Peki o zaman MGS 4’ü nereye koyacağız? Ben söyleyeyim: Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots PS3’ün ilk “uğruna konsol aldıran” oyunuydu. MGS hayranları eğer parayı denkleştirebildilerse en yakın mağazaya seğirttiler, yok denkleştiremedilerse, PS3 sahibi en ulaşılabilir arkadaşa yalvarma seansları başladı. MGS 4 o kadar arzulanabilir bir oyundu işte. Solid Snake’in sagasına muhteşem bir kapanış.

 

6. Demon’s Souls

15 Demons Souls

Sony Worldwide’ın patronu Shuhei Yoshida gelmiş geçmiş en sevdiği PS3 oyunları listesinde Demon’s Souls’u hiç düşünmeden yazmıştı, dürüst olmak gerekirse biz de 6. sıraya koyarken pek fazla başımızı ağrıtmadık. Souls serisi artık kelimenin tam manasıyla bir efsane, ve Dark’s Souls selefinin üstüne çok şey koydu fakat bu her şeyin başladığı nokta olan Demon’s Souls’u es geçmemiz gerektiği anlamına gelmiyor. PS3’ün en sürpriz hitlerinden biri.

1 2 3 4
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Yorum

  1. erkin yıldırım Cevap ver

    çok iyi bir liste olmuş bu 20 oyundan sadece 2 sini oynamadım onlarıda oynıcam ama sırf journey için bile ps3 alınır

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.