5. Uncharted 2: Among Thieves

16 Uncharted 2

Eğer bir DualShock 3’ü elinize alıp, Uncharted 2’yi oynamadıysanız bütün meselenin ne olduğu konusunda biraz şaşkınlığa düşebilirsiniz. Nedir yani, bu Indiana Jones-Tomb Raider kırması oyunun olayı? Ben size söyleyeyim: Sinematikliği zerre bozmadan, sizi de atmosferden dışarıya çıkarmadan böyle bir aksiyon oyunu yapmak herkesin eseri değildir. Naughty Dog’un çıraklık dönemini bırakıp, ustalığa level atladığı andır Uncharted 2.

 

4. LittleBigPlanet

17 LittleBigPlanet

Bir anda, bir iki tanıtım videosu, bir iki ekran görüntüsüyle bu kadar büyük bir hayran kitlesi edinmek, sadece oyununuzun içine gömülü o heyecan, o neşe bu kadar güçlüyüse mümkün olabilir. 30 senelik ezeli rakibiniz Nintendo’dan övgü de alabiliyorsanız, bunu yaparken bir yandan “hardcore” tabir edilen oyuncu grubuna da kendinizi sevdirebiliyorsanız sizin adınız LittleBigPlanet’tır, başkası olamazsınız. LBP her şeyi değiştirdi. Artık oynamak yetmiyordu, üzerine bir de yaratmak ve paylaşmak gerekiyordu.

 

3. The Last of Us

18 Last of Us

Uncharted 2 Naughty Dog’un çıraklık dönemini bitiren eserse, Last of Us o ustalığın perçinlendiği oyundu. Bir iki gereksiz segment haricinde neredeyse tek bir boşa atılmış kurşun yoktu Naughty Dog’un post-apokaliptik dramasında. Oynanış öyle ahım şahım mıydı? Pek sanmıyoruz, yaptıklarını daha iyi yapan tonlarca oyun var en nihayetinde. Ama hikayesi ve özellikle de karakterleri tartışmasız bir şekilde bugüne kadar gördüklerimiz arasında en iyisiydi. İnsanı tamamen ters köşe yapan finali de akıllara zarardır, kutlanmalıdır, saklanmalıdır bizce…

 

2. Heavy Rain

19 Heavy Rain

Quantic Dream meğerse bunun için çalışıyormuş. Omikron ve Fahrenheit’ta denedikleri her şeyin sonu Heavy Rain’e çıkıyormuş. Dürüst olalım, Heavy Rain’in hikayesi hiçbir zaman eşsiz veya dehşet zekice bir hikaye olmadı. Oyunun başarısı, sizi o hikayenin içine sokabilmesiydi. Karakterlere küçük, anlamsız aktiviteler yaptırdıkça onların bedenlerine daha da fazla giriyordunuz. En sonunda, aradığınız, uğruna her şeyi yapabileceğiniz çocuk Ethan’ın değil, sizin çocuğunuz oluyordu. Onlarca farklı gidişattan hangisini yaşadınız bilmiyoruz, ama emin olduğumuz bir şey var, ne seçmiş olursanız olun, seçtikleriniz sizde iz bıraktı.

 

1. Journey

20 Journey

Ama iz bırakma kelimesini biz Journey’den öğrendik. Sadece atkısı ve tek nota çıkartabildiği sesleriyle Journey’nin ana karakteri bizim en naif duygularımızı içine sıkıştırabildiğimiz bir boş tuvaldi. Tek başına hiçbir anlam ifade etmiyordu Journey, ama yol boyunca karşılaştığımız kişiler; arkamızda bıraktıklarımız, bize omuz çıkan, uğruna gittiğimiz yollardan geri döndüklerimiz asla unutulmayacak bir tecrübe yaratıyordu. Multiplayer nedir, sadece rekabet veya bulmaca çözmek için mi kullanılır yoksa multiplayer’da his de verilebilir mi, oyunculara kendi dramatik hikayelerini yaratmaları, bir şeyler dayatmadan nasıl sağlanır? Thatgamecompany bu soruların cevaplarını bulmuştu. Oyun tasarımı konusunda ders olarak okutulması gerektiğini düşünüyoruz. Bizce, ne PS3’te, ne de başka bir platformda bu denli muhteşem bir oyun çok sık bulunan bir şey değil zira…

1 2 3 4
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Yorum

  1. erkin yıldırım Cevap ver

    çok iyi bir liste olmuş bu 20 oyundan sadece 2 sini oynamadım onlarıda oynıcam ama sırf journey için bile ps3 alınır

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.