Bugüne kadar video oyun dünyası markalar arası pek çok ölümcül kapışmaya ev sahipliği yaptı, yapmaya da devam edecek. Sektörün gençlik yıllarında insanlar birbirlerine “Atari mi Nintendo mu” diye soruyorlardı, sonra bu “Sonic mi yoksa Mario mu” oldu, “PlayStation mı Xbox mı” ya gitti, yeri geldi “Call of Duty mi Battlefield mı” diye konuşuldu… Formül ve şablonlar da aşağı yukarı birbirine benzer olur bu kapışmalarda. Bir taraf “inovatif” ve “öncü” ilan edilir, öteki taraf ise karşıdan aldığını “daha iyi” hâle getirmiştir.

PUBG mi yoksa Fortnite mı tartışması da aşağı yukarı bu çizgilerde yaşandı bugüne kadar. Yalnız ne Mario ve Sonic’in birbiriyle yarıştığı 90’larda, ne PES ve FIFA’nın ölümüne kapıştığı 2000’ler başında kimse tutup da birbirine dava açmamıştı; PUBG ve yöneten şirketi Bluehole, geçtiğimiz günlerde Kore mahkemesine gidip EpicGames‘e yönelik resmi dava başvurusunu tamamlayarak bu tartışmanın kulvarı ve alanını yekten değiştirdi. Bu iki Battle Royale devi artık resmen davalık.

Fortnite iPhone

Ben bu haberi daha nitelikli yapabilmek adına, Geekyapar’ın oyuncubaşı CS‘ye sordum, “mevzu nedir?” diye. CS de içeride PUBG’nin geliştirilmesine destek olan Unreal Engine uzmanlarının orada kullandıkları bir takım -video oyun geliştirme dünyasında el değiştirmesi intihal kabul edilebilecek- unsurları Fortnite için de kullanmış olabileceklerini; bu yüzden de PUBG’nin elinde geçerli bir tez oluşabileceğini söyledi. Bütün bu durumun çeşnilenmesine sebep olan şey de PUBG‘nin Unreal motoru kullanması. Unreal motoru da Epic’in sunduğu bir ürün.

Bir yandan Bluehole’un da vurgusunu yaptığı şeyler arasında aynı zamanda arayüz de bulunuyor; ki bunun da vurgusu yapılması normal. Çünkü açıktan “fikrimizi çaldılar” demeleri mümkün değil. Böyle bir fikir polisliği genelde mahkemelerde karşılık bulmuyor, çünkü birebir somut dosyalar el değiştirmediyse; fikirler zaten kafadan kafaya sınırsız dolaştığından mahkemelerce cezalandırılmıyor. Çünkü Koushun Takami’yi tüm Battle Royale oyunları maaşa bağlayacak olay sadece fikirse. Bluehole ve PUBG olmadığına inanıyor. Duruma artık mahkeme bakacak.

Öte yandan mahkemenin sonucu aşırı bir şey değiştirmeyecek tabii ki; ama geek tartışmalara meze olacak. O yüzden biz de konuyu geek tartışmalara bırakalım. Ne diyorsunuz arkadaşlar?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.