Eğer Türkiye’deki oyun endüstrisiyle ilgili derin bir bilgiye sahip değilseniz, Aral ismi sizin için bir şey ifade etmiyor olabilir. Aral, tam adıyla “Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Ticaret A.Ş.” ülkemizin en büyük oyun distribütörü. Bu konuda rakibi yok. Bir ara Tiglon’un bu konuda atılımları olduğunu hatırlıyorum; fakat onların da durumu muallakta şu an ve battılar mı, çıktılar mı samimiyetle söyleyeyim; bilmiyorum. Biz size durumu şu şekilde özetleyelim:: EA, Activision, Ubisoft, Take-Two, Konami, Capcom, Square Enix, Codemasters ve Warner Bros. Games’in dağıtımlarını Aral yapıyor şu an ülkemizde.

Sadece bu listeye bakmak bile Aral’ın ne denli büyük bir hacme sahip olduğunu anlamaya yeter. Son zamanlarda oynadığınız oyunları düşünün. Indie olanları çıkartın; geri kalanlar? Muhtemelen Aral’ın dağıttığı dokuz firmadan birinin oyunu olacaktır. Aral’ın tüm bu firmaların dağıtımını yapıyor olması eskiden çok yaşadığımız “Türkiye’ye gelir mi acaba lan?” korkusunu bir daha asla tecrübe etmeyeceğimiz anlamına geliyor. Üstelik pek çok oyun için de bir sıkıntı çıktığında başvurabileceğimiz merkezi bir nokta var.

Aral Dağıtım

Fakat ekonomiden biraz anlıyorsanız bunun bir problem olduğunu da fark edeceksinizdir. Piyasaya böyle bir dominasyon sağlamak iki sorun çıkartıyor ortaya; birincisi, bir problem olduğunda tüm küfürler size yöneliyor (TTNet iyi bilir mesela bunu), ikincisi de rekabet olmadığı için bu son kullanıcıya yüksek fiyat olarak yansıyor. Aral bu konuda çok fazla şikayet alan bir kurum oldu hep, fakat bu şikayetlerin çapı çeperi hiçbir zaman şirketi rahatsız edecek kadar büyümemişti. Şimdi o seviyeye gelmiş gibi gözüküyor; zira T.C. Rekabet Kurumu Aral ile birlikte Aral’ın oyun dağıttığı dört mağazaya (Bimeks, D&R, TeknoSA ve Vatan) soruşturma açmış. Alıntı şu şekilde:

Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Ticaret A.Ş.’nin dağıtımını yaptığı bilgisayar ve konsol oyunlarını yüksek fiyattan satışa sunduğu, ana oyun dağıtıcıları ile anlaşma/uyumlu eylem içinde olduğu ve nihai satış noktalarında yeniden satış fiyatını belirlediği iddası ile yapılan başvuruya ilişkin yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 19.02.2015 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak,

  • Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Tic. A.Ş.,
  • Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. A.Ş.,
  • Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş.,
  • Teknosa İç ve Dış. Tic. A.Ş. ve
  • Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş.

hakkında soruşturma açılmasına, 15-08/108-M sayı ile karar verdi.”

Bu ne demek oluyor? Açıklayalım. Rekabet Kurumu Aral ve bu dört mağazayı anlaşıp fiyatlarda oynama yapmak suretiyle Aral’a haksız bir rekabet avantajı sağlamakla suçluyor. Yani soruşturma açılmasına gerek görülen iddia şu; Aral mağazalarla kendi ürünlerinin son fiyatını belirlemek için bir çeşit anlaşmaya/mutabakata varıyor; bunun sonucu olarak da mağazalar Aral ürünlerini firmaya avantaj sağlayacak bir fiyattan satmayı kabul ediyorlar.

Ülkemiz yasalarındaki 4054 sayılı kanunun 4. maddesi bunu net bir şekilde yasaklıyor. O maddeye göre teşebbüsler birbirleriyle rekabeti sınırlayıcı anlaşma veya uyumlu eyleme giremezler. Henüz Rekabet Kurumu bu maddenin delindiğine ilişkin bir tespit yapmış değil. Ama soruşturma açacak derecede yeterli bulgular bulmuşlar. Karar ne zaman çıkar, bilmiyoruz. Konuyla ilgili Aral’ın temsilcilerine ulaştık, fakat henüz resmi bir yorum yapmadılar. Yaptıkları takdirde yine buraya ekleyeceğiz. O dakikaya kadar yorumlarınızı alalım geekyaparlar, ne diyorsunuz bu soruşturmaya?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

7 Yorum

  1. E lazımdı artık! 79 liraya aldığım oyunun ertesi gün 421 liraya satılması yeterince delirtici bir durum!

  2. Güzel bir ceza yer ise fiyat indirimine düşer, bu da umuyorum Steam’de 3.5 ile verdiği kurun düşmesine yol açar, en azından ben öyle umuyorum.

  3. Bu tipler yüzünden Steam’de gayet makul fiyata satılan çoğu oyunun fiyatı iki katına çıktı. Bir şey üretmeyip anca başkalarının yaratıları üzerinden tonla para kazanan bu firmalardan kurtulmak lazım. Hadi ülke içinde kural kanun rekabet tanımadan milleti kazıklamaya çalışmalarını da bir yere kadar anladık diyelim. Steam Türkiye için TL satışına geçer geçmez, distribütör anlaşmalarını Valve’a göndererek fiyatları kendi kafalarına göre yukarıya çektirmeleri bardağı taşıran son noktaydı. Steam’in bu konuyla ilgilenmesine yönelik imza kampanyaları da bir yerde amacına ulaşmış görünüyor. Çünkü rekabet kuruluna ilgili şikayetleri yapan kişiler de… 😀 Hehe, anladınız onu.

  4. indie oyunlara destek çıkalım, paradox vb. türü güzide firmaları helalini verelim, gerisiyle pek alakadar olmayalım derim ben. korsan candır. indirdiğim oyunun ea’in, valve’ın ve dolayısıyla aral gibi ara firmaların cebine vurması pek vicdan sızlatmıyor. küçük firmaya helallik büyük firmaya korsan sistemini oturtursak böyle fiyat üstüne fiyat bindirmeler, ufak tefek dlc’lere aslında patch olan ek paketlere tonla para istemeler, zaten heyula gibi olmuş fiyata bir de dağıtıcıdan geçirmeler de biter diye düşünüyorum.

  5. 2014 sezonunun tour de france oyununu 511TL’ye satıyor adamlar. re u fuckin kiddin me??

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.